SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

martwy ciąg

Mam takie pytanie podnosze15 razy 47 kg w martwym ciągu gdzieś wyczytałem że mój max wynosi 70 kg i mam pytanie czy mógłbym sobie ten ciężar zwiększyć do 60 kg bez obaw że nie dostanę kontuzji? W szczegulności pleców ponieważ mam kifoze i skoliozę ps. dzieki za wszelką pomoc

kubuś12lat 06 lipca 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przede wszystkim Twoją osobę należy rozpatrzeć przez dwa kryteria:

  • pierwsze to wiek
  • drugie to stan zdrowia i możliwości motoryczne

    Jeżeli jesteś osobą, która ma poniżej 16 lat, to zdecydowanie bym na razie nie dźwigał znacznego obciążenia. Maksymalnie zejdź na zakres 8-10 ruchów, Czyli można wtedy dołożyć tyle, aby wykonać z powodzeniem 8-10 ruchów. Skoro 47 wykonujesz 15, to daj 50 kg i zobacz ile jesteś w stanie wykonać powtórzeń. Jak powyżej 8-10 to znowu dołóż 2-3 kg itd. 
    Jeżeli masz 16 lat i więcej, to można zejść nieco niżej z zakresem powtórzeń w seriach i można np. wykonywać w przedziale 6-8 ruchów, więc ten ciężar automatycznie też wzrośnie. 

O tym, dlaczego warto poczekać wyczytasz w poniższym artykule:

Polecamy również: Okiem fizjoterapeuty: Trening siłowy w młodym wieku, od kiedy zacząć?  

Drugie kryterium to stan zdrowia.
Jeżeli masz pogłębiona kifozę, to koniecznie trzeba nad nią pracować, aby plecy się "wyprostowały", były ustawione neutralnie w swojej naturalnej płaszczyźnie. O wadach również pisałem, zerknij na poniższy art:

Polecamy również: Jakie są i skąd się biorą wady postawy? Jak sobie z nimi radzić? 

Do tego dochodzi skolioza, która jest już chorobą. 
Oczywiście lekkie odchylanie boczne kręgosłupa, które nie są typową skoliozą nie są przeciwwskazaniem w treningu siłowym. Pytanie, czy masz faktycznie stwierdzoną skoliozę, jest ona odpowiednio rehabilitowana, czy jest to po prostu stwierdzenie ogólnikowe, odnoszące się do bocznego skrzywienia pleców. Tutaj również trzeba wdrożyć takie postępowanie, aby nie przeszkadzać w niwelowaniu skrzywienia. Skolioza może być różna, na różnym poziomie, dawać różne odchylenia od normy... Więc zagadnienie się mocno komplikuje i wymaga już konsultacji z ortopedą lub fizjoterapeutą, jeżeli było już przeprowadzone badanie ortopedyczne. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 07 lipca 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.