SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Cynk na włosy - jaki wybrać?

Hej, chciałabym wprowadzić suplementację cynku...moje włosy sypią się strasznie, ze skórą też jakby nieco gorzej. Ponoć najlepszy jest chelatowany. Co polecacie?

Caroline85 16 stycznia 2022
Ekspert odpowiada

Suplementacja cynku jest oczywiście bardzo ważna przy problemach z włosami. Cynk odgrywa bowiem bardzo ważną rolę w procesie wzrostu włosów i utrzymaniu odpowiedniej ich struktury. Wspomaga również prawidłowe funkcje gruczołów łojowych mieszków włosowych. Dlatego też jednym z objawów niedoboru cynku jest wypadanie włosów. Jak dowiodły badania, uzupełnianie cynku poprzez jego suplementację hamuje wypadanie włosów. 

Chelatami nazywane są takie formy związków uzupełniających minerały, w których dany pierwiastek wiązany jest cząsteczkami aminokwasów. Jeżeli chodzi więc o suplementy cynku, to bodaj najpopularniejszym chelatem tego pierwiastka jest diglicynian cynku. Chelatowany cynk wchłania się bardzo dobrze, wykorzystując szlaki transportu aminokwasów i małych peptydów. Dzięki tej drodze wchłaniania, chelatowane pierwiastki nie wchodzą w interakcje w przewodzie pokarmowym z innymi składnikami pożywienia.

Za bardzo dobrą i bardzo dobrze przyswajalną formę cynku uznawany jest też przykładowo cytrynian cynku. Wprowadza on dobrze cynk do organizmu między innymi z tego powodu, że związek ten wiąże w swojej strukturze aż trzy atomy pierwiastka. Jeżeli spożywamy cytrynian cynku w porze okołoposiłkowej, to jony cynku znajdują w przewodzie pokarmowym aminokwasy pochodzące z trawienia białka i tworzą z nimi połączenia chelatowe. A ponieważ suplementacja cytrynianem cynku wychodzi znacznie ekonomiczniej niż diglicynianem cynku, dlatego jest to chyba taka optymalna forma suplementu tego pierwiastka.    

Sławomir Ambroziak Farmakolog 17 stycznia 2022
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.