SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

~~ INFO na temat Trądziku - Maseczki - Leczenie ~~

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 108105

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 7776 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 40778
Witam ekipe...
Przygotowałem art dotyczący trądziku , sposobów jego leczenia, można znaleźć również bardzo pomocne FAQ.

Zapraszam...Trądzik pospolity
To schorzenie gruczołów łojowych. Ogranicza się zwykle do skóry twarzy, górnej części pleców i klatki piersiowej. Trądzik młodzieńczy to choroba która dotyka praktycznie każdą osobę. Polega na powstawaniu zmian zapalnych, potocznie nazywanych ,,pryszczami" (zaczerwienionych i bolesnych przy dotyku)oraz zmian zapalnych- tzw. ,,wągrów" (niebolesnych jasnych bądź ciemnych punktów, widocznych na powierzchni skóry).

Trądzik młodzieżowy od 16 do 20 roku życia
Trądzik młodzieżowy nie ogranicza się tylko do skóry twarzy. Zmiany grudkowo-krostkowe obejmują także skórę pleców, szyi, klatki piersiowej i pośladków. Trądzik młodzieżowy, w porównaniu z trądzikiem dziecięcym, intensywniej pokrywa czoło i policzki. Charakteryzuje się występowaniem większej ilości zaskórników. Grudki i krostki są większych rozmiarów i mają tendencje do grupowania się. Niektóre pryszcze są tak duże (guzki zapalne), że przy dojrzewaniu towarzyszy im miejscowa gorączka i ból.

W wieku ok. 15-16 lat trądzik grudkowo-krostkowy rozproszony (lub punktowy) niejednokrotnie przybiera postać trądziku ropowiczego, a ten nie leczony przechodzi w trądzik skupiony. Trądzik ropowiczy charakteryzuje się cystami ropnymi (przestrzenie i pęcherzyki w skórze wypełnione treścią ropną), które po pęknięciu lub przekłuciu i opróżnieniu pozostawiają wgłębienie - blizenkę lub bliznę (zależnie od rozmiarów). Trądzik skupiony polega na skupiskowym występowaniu grudek, krostek oraz cyst ropnych, zlewających się ze sobą. Pociąga to za sobą powstanie obszernych, pozaciąganych blizn wklęsłych i wypukłych.Trądzik dojrzały (przewlekły) po 20 roku życia
Z reguły zmiany na skórze mają postać grudek i guzków zapalnych, z czasem ropiejących. Guzki zapalne są bolesne i występują punktowo, rzadziej skupiskowo. Powstają z wągrów zamkniętych (głębokich). Wyraźnie różnią się od czyraków wielkością oraz okresowo licznym występowaniem. Trądzik dojrzały zanika na krótki czas, po czym pojawia się ponownie; przebieg choroby jest więc niejednolity. Związany jest on ściśle ze sposobem odżywiania, z kondycją układu pokarmowego oraz stanem przemiany materii. Wpływ na niego wywierają także używane kosmetyki. Powstaje na skórze suchej, mieszanej i tłustej. Obserwuje się zawsze duże wągry oraz nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych. Towarzyszy mu często zapalenie mieszków włosowych (u mężczyzn często po goleniu) oraz wrastanie włosów (zarostu na twarzy i szyi) w skórę. Trądzik dojrzały ustępuje w ok. 30-35 roku życia.


Trądzik a hormony
Wpływ androgenów na powstawanie trądziku jest niewątpliwy: komórki gruczołów łojowych mają receptory dla androgenów, których pobudzenie nasila łojotok; trądzik nigdy nie występuje u eunuchów kastrowanych przed okresem pokwitania, dzieci przed okresem dojrzewania i starców. Podwyższony poziom androgenów może wywołać trądzik u kobiet, a preparaty antyandrogenowe znacznie obniżają łojotok.

Jest kilka rodzajów trądziku, może on mieć także różny przebieg, bardziej lub mniej nasilony. W zależności od jego postaci zaleca się środki do stosowania ogólnego i miejscowego.


Jakie są przyczyny powstawania trądziku?
Podstawową przyczyną powstawania trądziku jest zaczopowanie ujść mieszków włosowych oraz nadmierne wydzielanie łoju. Jest to wynik tzw. ,,burzy hormonalnej" związanej ze zwiększoną produkcją hormonów płciowych w okresie dojrzewania. Wytwarzany w nadmiarze łój, nie znajdując ujścia , zaczyna gromadzić się tworząc pożywkę dla bakterii, które są przyczyną stanu zapalnego.

Jakie czynniki nie wpływają na trądzik?
Wbrew powszechnie panującym opiniom trądzik nie jest związany z higieną osobistą i aktywnością seksualną. Nie można się nim zakazić od kolegów i koleżanek. Słońce nie leczy trądziku - po chwilowej poprawie może nawet nasilić jego objawy.

Jak rozwija się trądzik?
-Nieprawidłowe komórki naskórka zlepiają się tworząc czop, który blokuje ujście mieszka włosowego. Produkowany w nadmiarze łój zaczyna się gromadzić (ta zmiana jest jeszcze niewidoczna gołym okiem).
-Gromadzący się materiał tworząc tzw. zaskórnik (ta zmiana jest niebolesna).
-Ściany powiększonego mieszka włosowego pękają i dochodzi do zakażenia otaczającej go skóry. Rozwija się stan zapalny widoczny pod postacią zaczerwienienia.
Leczenie ogólne

W leczeniu ogólnym podaje się antybiotyki. Najskuteczniejsza jest zwykle tetracyklina, którą obecnie wykorzystuje się praktycznie tylko w leczeniu trądziku. Z innych antybiotyków zaleca się Davercin (erytromycynę), Dalacin C (klindamycynę), minocyklinę. Antybiotyki stosuje się według określonych schematów, w dawkach nieco innych niż w zakażeniach bakteryjnych, zwykle przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Dodatkowo należy podawać witaminy działające przeciwłojotokowo: PP, B2, C. W przypadku przyjmowania gotowych zestawów wielowitaminowych należy unikać tych, które zawierają witaminę B12, gdyż ona sama może wywoływać objawy trądzikowe.

W ciężkich postaciach choroby stosuje się leki zawierające13-cis kwas witaminy A (Roaccutane). Podaje się je zwykle przez 3-5 miesięcy. Leki te, podobnie jak i inne stosowane doustnie, należy przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza. Ze względu na możliwość jego działań ubocznych trzeba okresowo wykonywać badania krwi oraz stosować u kobiet antykoncepcję przez określony czas (zwykle nie mnie niż miesiąc) przed rozpoczęciem kuracji, w trakcie i po jej zakończeniu.

Korzystne działanie w leczeniu trądziku mają także sole cynku (Zincteral).

Kobietom można zalecać preparaty hormonalne o działaniu antyandrogenowym (Diane 35). Lek ten działa jednocześnie antykoncepcyjnie. Stosuje się go także przez wiele miesięcy po wykluczeniu przeciwwskazań ginekologicznych i internistycznych (takich jak choroby wątroby, zaburzenia lipidowe i układu krzepnięcia). Jego przyjmowanie powinno być także kontrolowane okresowymi badaniami krwi i moczu. W rzadkich przypadkach stosuje się Nizoral w tabletkach bądź Aldacton. Te preparaty mogą być przyjmowane tylko pod kontrolą lekarza.

Szczepionka Acnevac nie jest obecnie podawana ze względu na jej niewielką skuteczność. Wycofano się także z dość powszechnie zalecanej autohemoterapii (domięśniowego podawania krwi pacjenta pobranej z jego żyły).


Leczenie miejscowe

W leczeniu miejscowym używa się do oczyszczania skóry roztworów spirytusowych zawierających tymol, mentol, kwas salicylowy. Z innych robionych w aptece preparatów należy wymienić od lat stosowaną papkę ichtiolową i papkę panny Kummerfield w której skład wchodzi m.in. siarka.

Istnieje również wiele preparatów gotowych zawierających antybiotyki, często w połączeniu z innymi składnikami. Na przykład: Davercin w postaci 3,5% roztworu, Dalacin T (zawierający fosforan klindamycyny) w postaci roztworu i mniej drażniącej emulsji oraz żelu, Acnemycin (zawierający erytromycynę) w postaci płynu i maści, Acnidazil (preparat złożony zawierający mikonazol oraz nadtlenek benzoilu - ten sam, który stanowi podstawę popularnego preparatu Benzacne) w postaci kremu, Zineryt (octan cynku z erytromycyną) w postaci proszku i rozpuszczalnika do przyrządzania zawiesiny.

Ponadto są środki zawierające pochodną kwasu witaminy A, np.: Atrederm w postaci różnoprocentowych płynów, Isotrex (żel), Retin A (krem). Preparaty te po wywołaniu przejściowego podrażnienia zmniejszają czynność i wielkość gruczołów łojowych oraz rogowacenie ujść mieszków włosowych. Stosuje się je zwykle przez wiele tygodni. W tym czasie nie należy się opalać oraz używać kosmetyków i leków zawierających alkohol. Lekiem o nieco podobnym działaniu, zwykle lepiej tolerowanym niż pochodne kwasu witaminy A, jest kwas azelajowy występujący w preparacie Skinoren krem.

W łagodnych postaciach trądziku pospolitego można samemu wypróbować preparaty kosmetyczne i słabo działające leki dostępne w aptekach bez recepty.

Leczenie domowe

W leczeniu domowym można wykorzystać znane preparaty z serii Oxy (krem, żel, płatki kosmetyczne, emulsja), Effaclar i Effalpha (żel do mycia twarzy i emulsja) czy też zwykłe Benzacne. O stosowaniu tego typu preparatów należy zawsze informować dermatologa, gdyż w połączeniu z niektórymi lekami mogą one powodować podrażnienie skóry. Wskazane jest także okresowe oczyszczanie skóry (zwłaszcza z dużą ilością zaskórników) w gabinecie kosmetycznym.

Leczenie farmakologiczne, zwłaszcza doustne, ale także i zewnętrzne powinno być prowadzone przez lekarza dermatologa. Będzie on umiał prawidłowo ocenić, czy w danej postaci trądziku wystarczy leczenie miejscowe, jakimi preparatami należy je przeprowadzić, czy też należy już włączyć preparaty o działaniu ogólnym.

Rozpoczynając terapię trądziku w gabinecie dermatologicznym, nie zawsze należy spodziewać się szybkiego i całkowitego jego wyleczenia, ale systematyczne stosowanie się do zaleceń lekarza pozwoli na złagodzenie objawów.


Inne sposoby leczenia

Niektórzy dermatolodzy zalecają naświetlanie promieniami nadfioletowymi. Stosując tę metodę, należy zawsze brać pod uwagę także jej uboczne działanie (szybsze starzenie się skóry, niebezpieczeństwo działania kancerogennego).

W zmianach bliznowatych stosuje się zabiegi korekcyjne (dermabrazja, leczenie operacyjne), którymi zajmuje się chirurgia kosmetyczna.Inne sposoby walki z trądzikiem

A oto inne maseczki i sposoby które pomogły wielu moim znajomym i na pewno pomogą wielu innym osobom:


MASECZKA Z BIAŁKA
Białko kurze ubijamy na pianę, dodajemy kilka kropli cytryny. Skuteczna przy rozszerzonych porach i zwiotczeniu skóry.

MASECZKA Z DROŻDŻY
2 dag drożdży rozprowadzamy letnim mlekiem na papkę, nakładamy na twarz na 20 minut. Maseczka ta nadaje się dla cery tłustej i zanieczyszczonej wągrami. Dla cery suchej zamiast mleka dodajemy do drożdży oliwy. Maseczkę zmywamy gorącą wodą, spłukujemy zimną.

MASECZKA Z MARCHWI
Ucieramy 2 młode marchewki, mieszamy z łyżeczką mąki ziemniaczanej i z żółtkiem, kładziemy na starannie oczyszczoną skórę na 20 minut. Maseczka ta nadaje się dla każdej cery, działa odświeżająco, wygładza skórę.

MASECZKA Z OGÓRKÓW
Świeży ogórek pokrojony w plasterki lub obierzyny z ogórka kładziemy bezpośrednio na twarz. Maseczka ta dobrze wpływa na skórę wysuszoną i zaczerwienioną, działa wybielająco.

MASECZKA SEROWO-MIODOWA
Łyżkę świeżego twarogu mieszamy z łyżką miodu. Nakładamy, zmywamy po 20 minutach letnią wodą. Maseczka ta działa odżywczo i odświeżająco.

MASECZKA ŻÓŁTKOWO-MIODOWA
Żółtko i kilka kropli oliwy ucieramy, a gdy zgęstnieje, dodajemy pół łyżeczki miodu i dokładnie mieszamy. Maseczkę nakładamy na twarz szyję. Po 20 min. zmywamy letnią wodą, następnie spłukujemy skórę zimną wodą. Maseczkę tę polecam szczególnie jesienią.

MASECZKA TRUSKAWKOWA (poziomkowa)
Rozkrawamy na pół jedną lub dwie truskawki i nacieramy sokiem twarz i szyję, zwilżając również lekko powieki. Po 20 min zmywamy maseczkę zimną wodą. Taką maseczkę robimy także z poziomek: rozgniatamy jagody na miazgę i nakładamy. Obie maseczki odżywiają skórę, polecam je zwłaszcza dla cery suchej i zwiotczałej.

MASECZKA WINOGRONOWA
Aksamitną gładkość uzyska twoja skóra, jeśli natrzesz twarz sokiem z winogron. Po 15 min zmywamy maseczkę zimną wodą. Maseczka ta nadaje się dla cery suchej.

MASECZKA ZIOŁOWA OCHRANIAJĄCA DLA CER SUCHEJ
Łyżka nasion lnu, łyżeczka liści rozmarynu, łyżeczka kwiatu rumianku (zmielonych). Zmieszane zioła zalewamy zimną przegotowaną wodą, a uzyskaną papkę nakładamy na twarz. Maseczkę zmywamy również chłodną przegotowaną wodą.

MASECZKA ODŻYWCZO-WITAMINOWA Z SIEMIENIA LNIANEGO DLA CERY SUCHEJ
2 łyżki siemienia lnianego zalewamy wodą i gotujemy pół godziny. Papkę, która powstała, chłodzimy, nakładamy na twarz i przykrywamy podwójną warstwą gazy nasyconej naparem z kwiatu lipy lub rumianku. Maseczkę zmywamy po 20 min.

MASECZKA ZIOŁOWA DLA CERY SUCHEJ I WRAŻLIWEJ
2 łyżki zmielonego rumianku, 2 łyżki zmielonej szałwi zalewamy małą ilością wrzącej wody, aby utworzyła się gęsta papka. Dodajemy żółtko i łyżkę twarożku. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Maseczkę nakładamy na twarz i szyję na 30 min. Po usunięciu maseczki skórę należy opłukać letnią wodą.

MASECZKA ZIOŁOWA DLA CERY ZWIOTCZAŁEJ I ZMĘCZONEJ
2 łyżki zmielonego rozmaryny i 2 łyżki zmielonego kopru włoskiego zalewamy wrzącym mlekiem, tak aby utworzyła się gęsta papka. Dodajemy po łyżce miodu i utartej marchewki oraz kilkanaście kropli witaminy A. (Sposób nakładania jak wyżej).

MASECZKA UPIĘKSZAJĄCA
Rozgotować łyżkę siemienia lnianego, 3 łyżki pszennych otrąb ze zmielonym zielem skrzypu, zielem macierzanki, korzeniem żywokostu, korzeniem prawoślazu, kwiatem chabru, kwiatem nagietka, nasionami kozieradki, zielem bratka, kwiatem rumianku, płatkami kwiatu dzikiej róży-wszystkie po pół łyżeczki. Papkę nakładamy pędzelkiem na twarz, zostawiając skórę powiek i miejsca dookoła oczy natłuszczone kremem odżywczym. Maseczkę zmywamy po 20 min naparem z rumianku.
UWAGA! Maseczkę tę stosować można nie częściej niż raz w miesiącu.

MASECZKA OCZYSZCZAJĄCA DLA CERY TŁUSTEJ
3 łyżeczki kwiatu rumianku, łyżka liści prawoślazu, łyżka nasion lnu, łyżka ziela macierzanki. Rozrabiamy zioła na gęstą papkę za pomocą ciepłej wody, nakładamy na twarz, przykrywamy papkę ligniną, warstwą gazy i ceratką plastykową. Po 30 min maseczkę zmywamy, a twarz myjemy naparem z kwiatu dzikiej róży lub z kwiatu rumianku.


MASECZKA DLA SKÓRY ŁOJOTOKOWEJ
3 łyżki rumianku, po 3 łyżki liścia rozmarynu, kwiatu lipy i siemienia lnianego. Postępujemy tak jak w poprzednim przepisie.

MASECZKA DLA SKÓRY O ROZSZERZONYCH PORACH
Łyżkę zmielonego skrzypu polnego, łyżkę zmielonego kwiatu lipowego zalewamy wrzącą wodą. Łyżkę świerzych drożdży rozprowadzamy letnią wodą. Łączymy te wszystkie składniki dodając kilkanaście kropli witaminy D. Masę nakładamy na twarz na 30 min.

MASECZKA ZIOŁOWA DLA CERY TŁUSTEJ
2 łyżki kwiatu rumianku pospolitego, 2 łyżki kwiatu lipy, 2 łyżeczki lawendy, łyżeczka szałwi. Wszystko to ucieramy na proszek w fajansowej miseczce, zalewamy wrzątkiem w takiej ilości, aby uzyskać gęstą papkę. Przykrywamy na chwilę, aby zioła dobrze namokły. Dolewamy jeszcze nieco wrzątku i ciepłą masę nakładamy na twarz (z wyjątkiem powiek) i szyję. Nakrywamy maseczkę płatkami ligninyi pozostawiamy na 20 min. Maseczkę tę polecam wczesną wiosną raz na tydzień.

KĄPIEL PRZECIWTRĄDZIKOWA
Składniki: 10 dkg mieszanych ziół (mięta pieprzowa, kwiat rumianku, tymianek pospolity, ziele skrzypu popularnego, kłącze tataraku zwyczajnego), 3 litry wody.

Wszystkie zioła zagotuj, odcedź i wlej do napełnionej wanny. Kąpiel wpływa na usunięcie trądziku.


MASECZKA PRZECIWTRĄDZIKOWA
Drożdże rozpuść w niewielkiej ilości mleka z dodatkiem kilku kropli oliwy z oliwek na papkę. Nałóż na twarz, zmyj po 10 minutach przegotowaną wodą.

MASECZKA NAWILŻAJĄCA I DO WALKI Z PRYSZCZAMI
Chudy twaróg lub jogurt utrzyj z miodem na gładką masę. Otrzymaną papkę nałóż na twarz, zmyj po 10 - 15 minutach.

NA ROPNY TRĄDZIK
Przy ropnym trądziku nałóż na twarz gazę zanurzoną w rozgotowanej cebuli. Pozostaw okład na 1-2 godziny, następnie zmyj ciepłą wodą lub chłodnym naparem z rumianku i posmaruj odpowiednim kremem. Kuracja, którą stosuje się do wygojenia wyprysków, nie pozostawia blizn na twarzy.Dieta

Powinieneś wykluczyć z jadłospisu potrawy tłuste i smażone. Szczególnie niebezpieczne są dla Ciebie potrawy smażone na tłuszczu kilkakrotnie używanym - za wszelką cenę unikaj więc publicznych smażalni i barów szybkiej obsługi. Puść w niepamięć wszystkie hamburgery, frytki, chipsy i szybkie jedzenie. Tłuszcz zwierzęcy, a przede wszystkim ten towarzyszący mięsu czerwonemu też powinien stać Ci się obcy. Jeśli mięso - to tylko drób lub ryby, one także są źródłem białka (tak jak mięso zwierząt rzeźnych), a na dodatek zawierają mniej tłuszczu i cholesterolu oraz korzystny skład kwasów tłuszczowych. Rygorystyczne ograniczenia dotyczą także masła, żółtych serów i mleka tłustego. Wymień je na margarynę, chudy twarożek i mleko odtłuszczone. W kuchni wykorzystuj oliwę z oliwek, a tym samym zwiększysz udział tłuszczów roślinnych w diecie. Potrzebna Ci będzie zwiększona ilość wielonienasyconych i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdziesz właśnie w oliwie z oliwek, oleju słonecznikowym i orzechach.
Unikaj także soli i nadmiernej ilości cukru. Odstaw wszystkie cukierki, ciastka, czekoladki, bogate w sacharozę napoje. Postaraj się odzwyczaić od picia kawy i herbaty z cukrem. Zastąp go lepiej sokiem malinowym lub słodzikiem. A zamiast batonika w czasie przerwy zjedz suszone owoce - dodadzą Ci one energii i zwiększą podaż błonnika w diecie. Staraj się jadać na śniadanie produkty pełnoziarniste: płatki pszenne, żytnie, jęczmienne, muesli a zrezygnować z bułeczek pszennych. Unikaj produktów przetworzonych i konserwowanych, zawierają one duże ilości szkodliwej soli. Jej wydalanie przez skórę przyczynia się do powstawania nacieków zapalnych i pryszczy, a ponadto drażni gruczoły łojowe i przyspiesza dojrzewanie zaskórników utajonych.
Ze swojej diety powinnaś też wykluczyć pokarmy ostre i silnie drażniące np. intensywnie doprawione pieprzem, ostrą papryką, octem spirytusowym itp. Unikaj produktów z dodatkiem substancji konserwujących, syntetycznych aromatów, barwników, benzoesanów i glikoli - u wielu osób bardzo nasilają trądzik.
Ze swojej diety powinieneś też wykluczyć pokarmy ostre i silnie drażniące np. intensywnie doprawione pieprzem, ostrą papryką, octem spirytusowym itp. Unikaj produktów z dodatkiem substancji konserwujących, syntetycznych aromatów, barwników, benzoesanów i glikoli - u wielu osób bardzo nasilają trądzik.
Jeśli do tej pory stroniłeś od świeżych owoców i warzyw, to teraz koniecznie się z nimi zaprzyjaźnij. Zawarte w nich witaminy są związkami, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Dlatego tak ważne jest dostarczenie ich razem z dietą. Niedobory witamin powodują wiele schorzeń (także skórnych), a z drugiej strony wiele witamin ma moc leczniczą. Na pryszcze - dobre są witaminy A, C, grupa witamin B ( B1, B2, PP) i E.
Na Twoją cerę na pewno dobrze wpłynie beta-karoten - roślinna forma witaminy A. Znajdziesz go w świeżych, zielono-listnych warzywach oraz żółtych i pomarańczowych owocach. Witamina ta jest niezbędna do budowy warstw nabłonkowych skóry, zapobiega też czopowaniu porów. Robiąc zakupy nie zapomnij o soku pomarańczowym, morelach, brzoskwini, a z warzyw - o marchwi, brokułach, papryce, brukselce, pomidorach, sałacie i szpinaku - to znakomite źródła beta-karotenu.
Dbaj też, aby nie zabrakło Ci najsłynniejszej witaminy świata - witaminy C. Gdzie jej szukać chyba już wszyscy wiedzą (świeże owoce i warzywa). Jej dodatkowa porcja pomoże Ci w leczeniu i utrzymaniu skóry w dobrej kondycji.
Duże znaczenie mają także witaminy z grupy B - skutecznie działają przeciw trądzikowi, a dodatkowo przynoszą ulgę w stanach napięcia nerwowego. Ich bogatym źródłem są: orzechy, groch, słonecznik, migdały, sery twarogowe i drożdże.
W wielu przypadkach sama dieta jest wystarczającym lekiem na twoje problemy z trądzikiem. Także należy położyć duży nacisk na przestrzeganie diety.Fakty i mity


Skąd biorą się mity związane z trądzikiem?
Różnie to bywa, czasem z ludzkiej ignorancji, czasem z niewiedzy, czasem ze złośliwości.

Niektórzy myślą w ten sposób: skoro masz trądzik, to sam jesteś sobie winny - przez brak higieny, nieodpowiednią dietę, itd.


Trądzik nie jest chorobą i powinien być pozostawiony sam sobie.

Twierdzenie, że jeżeli trądzik w ogóle jest chorobą, to tylko w cięższych postaciach, jest oczywiście niesłuszne.
Wszystkie pryszcze powstają w ten sam sposób, wszystkie odmiany trądziku powinny być leczone, te łagodniejsze również mogą prowadzić do blizn i powikłań.


Trądzik występuje tylko u nastolatków.

Można spotkać się z opinią, że trądzikiem są jedynie zmiany, które pojawiają się w okresie dojrzewania, natomiast zmiany w dojrzałym wieku to coś zupełnie innego - alergia, zakażenie itd.
Faktycznie na trądzik mogą zachorować osoby w każdym wieku

Częste mycie twarzy zapobiega trądzikowi.

Częste mycie twarzy, zwłaszcza mydłem, wysusza skórę zmuszając ją do większej produkcji łoju, przyczynia się więc do powstawania trądziku.

Myj twarz dwa razy dziennie tylko przy użyciu łagodnych i neutralnych środków (Lysanel, Physiogel, Der-med na skórę suchą).


Najlepszy sposób na pryszcza to go wycisnąć.

Bardzo szkodliwy mit, tak jak szkodliwe jest wyciskanie pryszczy.
Prowadzi ono do zmiażdzenia tkanki oraz wepchnięcia głęboko w skórę łoju z bakteriami. W związku z tym stan zapalny zaostrza się. Łatwo też może dojść do powstania blizny.

Rzecz wygląda tak samo, jeśli chodzi o zabieg "oczyszczania" u kosmetyczki.


Trądzik powstaje przez nieodpowiednią dietę.

To sprawa kontrowersyjna - mówi się, że pryszcze powstają w efekcie spożywania tłustych lub ostrych potraw. Mimo wszystko zaliczam ją do mitów - wieloletnie badania nie wykazały związku diety z powstawaniem zmian.

Osobiście zalecałbym jednak ostrożność - sam zrezygnowałem z takiego jedzenia wychodząc z założenia, że dieta bez niego i tak jest zdrowsza, a jeśli miałoby to pomóc - jestem gotów na takie wyrzeczenie.


Stres wywołuje trądzik.

Stres jest nie do końca poznanym czynnikiem powstawania trądziku. Jedynie silny, długotrwały stres przyczynia się do powstawania zmian (prawdopodobnie związanych z działaniem steroidów nadnerczowych, które wpływają na czynność gruczołów łojowych).


Masturbacja, brak seksu albo nadmierny seks powodują trądzik.

Aktywność seksualna nie ma żadnego wpływu na stan trądziku. Wydzielanie androgenów jest niezależne od seksu, spowodowane dojrzewaniem lub zaburzeniami w gospodarce hormonalnej organizmu.


Trądzikiem można się zarazić.

Trądzik nie jest chorobą zakaźną. Bakterie, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych istnieją także we florze bakteryjnej zdrowych ludzi.
To nieprawidłowości w rogowaceniu ujść mieszków włosowych prowadzą do ich nadmiernego rozwoju i aktywności.


Trądzik jest dziedziczny.

Nie udało się dokładnie wyjaśnić udziału czynników genetycznych w powstawaniu trądziku. Prawdopodobnie nadmierne wydzielanie łoju i rogowacenie ujść mieszków włosowych mogą być cechami dziedziczonymi. Jeżeli oboje rodzice chorowali na trądzik, to prawdopodobieństwo, że dziecko również zachoruje, wynosi powyżej 50%.


Opalanie i światło słoneczne wpływają korzystnie na trądzik.

Opalanie powoduje jedynie, że zmiany mogą być mniej widoczne. Promienie słoneczne niszczą i wysuszają skórę, co oczywiście prowadzi do pogorszenia trądzika.
Poza tym wydzialana melanina sprawia, że na skórze pozostają blizny w postaci ciemnych plam. Nie przesadzaj ze słońcem!

Osoby chore na trądzik nie powinny używać kosmetyków.

W zasadzie kobiety cierpiące na trądzik nie powinny używać makijażu, nie zawsze jest to możliwe - najlepiej jeśli odpowiednie kosmetyki wskaże lekarz.
Podobnie kosmetyki pielęgnacyjne powinny być wskazane przez lekarza. Niektóre kosmetyki mogą wywoływać zmiany.OK to na tyle, mam nadzieje że ktoś na tym skorzysta...

art by Maniek87
1

Mam przyjazną materie i jem węglowodany

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 35 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 114
czyli rozumiem, że w przypadku kobiet działa wręcz zbawiennie na cerę ;P
a tak w ogóle mam głupie pytanie: jak chłopak przyjmuje np. aknenormin, leki z izotretinoiną, to może to wpływać w jakiś sposób na jakość spermy i jej właściwości?

zadumałaaa się dzieeewczyna... nad swoją urodą...

http://www.alprosoya.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 3295 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 13533
W leczeniu miejscowym używa się do oczyszczania skóry roztworów spirytusowych zawierających tymol, mentol, kwas salicylowy.

*** Mafia Ślązaqf ***

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 7776 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 40778
Pak Man wiem że pewnie byś wolał wypić roztwory spirytusowe niż leczyć jakiś tam trądzik

Mam przyjazną materie i jem węglowodany

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 3295 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 13533
dokładnie

*** Mafia Ślązaqf ***

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 53 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 266
jakbym się tak smarnęła kwasem salicylowym to bym dopiero miała masakrę na twarzzzzy.......

Ufaj Bogu, ale samochód zamykaj.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 7776 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 40778
Zależy dla kogo dziewczynko...
Każdy jest inny na jednych działa na innych nie...

Ale chetnie zapraszam do dyskusji...

Zmieniony przez - Maniek87 w dniu 2006-04-12 21:32:38

Mam przyjazną materie i jem węglowodany

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 26
hmmm hmmm powiem ze fajny artykuł i tak sie zastanawiam nad jakas maseczka aleeeee nie wiem czy to mi nie zaszkodzi :] a tak wogole to smiesznie, ze chlopak sie takim czyms interesuje :P
pozdrawiam :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 7776 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 40778
hmm.. czy ja wiem czy śmieszne poprostu normalne...
Kiedyś miałem z tym troche problemów wiem że jest to irytujący problem

Zmieniony przez - Maniek87 w dniu 2006-04-12 22:41:30

Mam przyjazną materie i jem węglowodany

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 3295 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 13533
dlaczego śmieszne?
ja osobiscie nie widze w tym nic a nic smieszmego.
a wrecz przeciwnie. to bardzo dobrze ze Maniek napisał
tego arta, na pewno wielu osobom sie przyda, ponieważ
trądzik dotyczy wielu ludzi (nie tylko dziewczyn)
zamiast pisać głupoty powinnaś podziękować Mańkowi
i dać mu soga

*** Mafia Ślązaqf ***

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 26
powiem tak: wydaje mi sie to takie troche smieszne i dziwne, poniewaz zadko sie spotykam z chlopakami, ktorych ten temat interesuje wiec sie nie dziwcie :)
Ale ogolnie to bardzo misie podoba jak to napisales :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 7776 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 40778
Może spotykasz sie z jakimiś flejtuchami którzy nie wiedzą co to mydło...
Ja ogólnie interesuje sie wszytskim... więc staram się wypowiadać w każdym dziale...


EDIT: dziwi mnie jedno założyłaś sobie konto specjalnie do tego tematu czy jak?

Zmieniony przez - Maniek87 w dniu 2006-04-13 15:14:45

Mam przyjazną materie i jem węglowodany

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

ilosc kremu a efektywnosc??

Następny temat

Opuchnięty nos i łuki brwiowe po fight:)

nutloveb