SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

~>SŁOWNIK KULTURYSTYCZNY OD A DO Z<~

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 10427

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 223 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 2529
A
Anatomia i fizjologia (ang. anatomy and physiology) - działy medycyny obejmujące odpowiednio: układ mięśniowy oraz sposoby reakcji organizmu na ćwiczenia fizyczne i odżywianie
Asekurujący (spotter) - osoba, która obserwuje Was w trakcie wykonywania takich ćwiczeń, jak przysiady czy wyciskanie w leżeniu i interweniuje, gdy nie jesteście w stanie dokończyć powtórzenia lub potrzebujecie pomocy.
Atrofia (atrophy) - uwiąd, zanik mięśni. Spadek rozmiarów i siły mięśni.


B
Blokowanie (lock-out) - końcowa część powtórzenia, polegająca na dopychaniu ciężaru przez ostatnie kilkanaście centymetrów ruchu, aż stawy zostaną zablokowane.
Buty antygrawitacyjne (gravity boots) - buty wyposażone w haki do wieszania, umożliwiające wykonanie zwisu głową w dół, w celu rozciągnięcia mięśni i tkanek grzbietu.

C
Czepiec (headstrap) - siatka z rzemieni zakładana na głowę i służąca do podczepiania ciężarków przy wykonywaniu ćwiczeń na mięśnie szyi.
Ćwiczenia beztlenowe (anaerobic exercises) - trening siłowy, obejmujący krótkie, intensywne eksplozje energii.
Ćwiczenia izokinetyczne (isokinetic exercises) ćwiczenia z przystosowującym się obciążeniem. Uważa się, że w ćwiczeniach na maszynach wielkość oporu zmienia się zależnie od mocy rozwijanej przez mięśnie. Termin stosowany także do określenia ćwiczeń wykonywanych przy stałej prędkości ruchu.
Ćwiczenia izometryczne (isometric exercises) - ćwiczenia polegające na napinaniu mięśni bez zmiany ich długości oraz bez wykonywania ruchu w stawach.
Ćwiczenia izotoniczne (isotonic exercises) - takie ćwiczenia, w których zmienia się długość mięśnia i jego obciążenie przy stałym naprężeniu. Klasycznym przykładem ćwiczeń izotonicznych są ćwiczenia ze swobodnymi ciężarami.
Ćwiczenia rozciągające (stretching) - serie skoordynowanych ruchów, mające na celu rozciągnięcie i rozluźnienie mięśni oraz tkanki łącznej.

D
Definicja (definition) - posiadanie odtłuszczonych mięśni z dobrze widocznymi szczegółami.
Dogrywka (pose down) - końcowa część finałów na zawodach kulturystycznych, w czasie której zawodnicy pozują jednocześnie, wykonując swoje ulubione pozy i starają się wywrzeć korzystniejsze wrażenie niż ich rywale.
Drążek (chinning bar) - metalowy pręt, montowany do ścian, sufitu lub futryn drzwiowych i wykorzystywany do podciągania się na rękach - ważnego ćwiczenia w rozwoju umięśnienia górnej połowy ciała.
Dynamika (power) - siła plus prędkość.

E
Efekt treningowy (training effect) - wzrost funkcjonalnej wydolności mięśni w wyniku poddawania ich wzrastającym obciążeniom treningowym.
Estrogen (estrogen) - kobiecy hormon płciowy.

G
Gęstość (density) - twardość, grubość i ciężkość mięśnia.
Giętkość (flexibility) - termin używany do określenia zasięgu ruchu; oznacza zdolność mięśni do rozciągania się i duży zasięg ruchu w stawach.
Gryf (bar) - element sztangi w formie pręta zakończonego obrotowymi tulejami, na które zakłada się pierścienie obciążające.
Gryf łamany (EZ lub cumbered bar) - specjalnie powyginany, krótki gryf, służący do ćwiczeń na bicepsy i tricepsy.

H
Hiperplazja (hyperplasia) - rozrost mięśni poprzez zwiększanie liczby włókien mięśniowych.
Hipertrofia (hypertrophy) - rozrost mięśni poprzez powiększanie się włókien mięśniowych.

I
IFBB (International Federation of Bodybuilders) - Międzynarodowa Federacja Kulturystów z siedzibą w Montrealu, założona w 1946 r. przez braci Weider.
Intensywność (intensity) - stopień wysiłku wkładanego w trening.

K
Kinezjologia (kinesiology) - nauka o ruchu.
Krzyżowanie linek (cross-over pulley cables) - ćwiczenie na specjalnej maszynie, polegające na jednoczesnym ściąganiu obiema rękami linek wyciągów, aż skrzyżują się one przed ćwiczącym. Służy do rozwoju mięśni klatki piersiowej.
Kształt (shape) - termin używany do określenia, jak dobrze uformowane, jak pełne i jak wypukłe są mięśnie.

Ł
Ławka Scotta (Scott bench) - prawie pionowo ustawiona podpora pod ramiona, wykorzystywana w ćwiczeniach na bicepsy, zwana też modlitewnikiem.

M
Magnezja (chalk) - proszek nakładany na dłonie w celu uniknięcia poślizgu i pewniejszego uchwytu gryfu sztangi lub sztangielek.
Maksymalne powtórzenie (max out) - maksymalny ciężar, z jakim można wykonać jedno pełne powtórzenie w danym ćwiczeniu.
Masa (mass) - wielkość mięśni.
Maszyny (machines) - wykorzystywane do ćwiczeń aparaty oporowe, wytwarzane przez takie firmy jak Universal, Polaris, Kaiser, Nautilius, Weider i inne.
Maty (mats) - specjalne podkładki wyściełające stosowane w niektórych ćwiczeniach.
Mięśnie (muscles) - tkanka składająca się z włókien ułożonych w wiązki, które kurcząc się wywołują ruchy ciała.
Mr. Olympia - zawody skupiające czołowych zawodowych kulturystów świata, zapoczątkowane przez Joe Weidera w 1965 r.
Ms. Olympia - zawody skupiające czołowe zawodowe kulturystki świata, również zapoczątkowane przez Joe Weidera.

N
Napięcie spoczynkowe mięśni (muscle tone) - stan pobudzenia mięśniowego, w którym mięsień utrzymuje stałe, lekkie napięcie i jest jędrny.
Napływ krwi (flushing) - pompowanie krwi do mięśni wywołane wykonywaniem serii z dużą liczbą powtórzeń, powodujące okresowe nabrzmienie mięśni.
Nastawienie psychiczne (mind set) - stawianie sobie celów i koncentrowanie się na ich wypełnianiu.
Negatywne powtórzenia (negatives) - termin związany z zasadą oporu w ruchu wstecznym, zgodnie z którą stawia się opór opuszczanemu ciężarowi, przeciwdziałając siłom grawitacji.

O
Obciążniki na przeguby (ankle weights) - specjalne ciężarki, zwykle w formie opasek zapinanych dokoła przegubów na nogach (staw skokowy) i rękach (nadgarstki). Ich zadaniem jest zwiększenie oporu przy wykonywaniu ćwiczeń. Ocieplacze nóg (leg warmers) - elementy ubioru noszone na podudziach w celu utrzymania mięśni w stanie rozgrzania, getry.
Opaski (wraps) - ochronne opaski lub bandaże wzmacniające stawy, w trakcie wykonywania ciężkich ćwiczeń typu przysiady czy wyciskanie w leżeniu.
Opaski przeciwpotne (sweatbends) - bawełniane opaski noszone wokół nadgarstków i na czole, pochłaniające nadmiar potu, wydzielającego się podczas treningu.
Oszukiwanie (cheating) - włączanie do pomocy tych mięśni, które nie są bezpośrednio zaangażowane w danym ćwiczeniu, aby pomóc sobie w przeprowadzeniu ciężaru przez punkt krytyczny. Należy z tego korzystać jedynie w celu wykonania cięższej, a nie lżejszej serii.

P
Pakowanie (pumping iron) - zwrot stosowany już w latach pięćdziesiątych, ostatnio bardzo popularny. Oznacza trenowanie z ciężarami.
Palenie mięśniowe (bums) - łagodny stan podrażnienia mięśni, wywołany ćwiczeniami na granicznych obciążeniach. Nie jest to zjawisko szkodliwe. Oznacza jedynie, że nerwy w obrębie mięśni odczuwają nagromadzenie się produktów odpadowych przemian energetycznych zachodzących w mięśniach oraz ,że wzrasta zapotrzebowanie mięśni na tlen.
Pas treningowy (training belt) - element wyposażenia treningowego zapinany wokół talii, zabezpieczający i wspomagający tłocznię brzuszną oraz grzbiet w trakcie takich ćwiczeń, jak przysiady, martwy ciąg czy różne rodzaje wyciskania sztangi.
Paski (straps) - specjalne taśmy mocowane do nadgarstków i do gryfu sztangi, wspomagające uchwyt przy podnoszeniu sztangi. Używane także do ćwiczeń na drążku.
Pocięcie (ripped) - to samo, co dobra rzeźba, definicja.
Podłokietnik (arm blaster) - przyrząd do ćwiczenia mięśni bicepsów. Specjalnie ukształtowana podpora pod ramiona, zawieszona na taśmie wokół karku, pozwalająca na wyizolowanie mięśni bicepsów.
Podnoszenie Ciężarów (Olympic Lifting) - dyscyplina olimpijska, składająca się z dwóch bojów: rwania sztangi oburącz oraz podrzutu.
Pompowanie (pump) - spowodowanie napływu krwi do mięśni, przez co zwiększają one swoją objętość i stają się większe niż normalnie.
Powtórzenie (repetition, rep) - jednokrotne wykonanie ćwiczenia z pozycji wyjściowej do pozycji końcowej (od pełnego rozciągnięcia do pełnego skurczu mięśnia). Zespół kilku powtórzeń to seria.
Pozowanie (posing) - pokazywanie mięśni w uporządkowany sposób.
Półsztanga (T-bar) - sztanga, której gryf zamocowany jest z jednego końca do podłogi lub ramy maszyny.
Prążkowanie (striations) - uwidocznione szczegóły mięśni w formie poprzecznych smug.
Program treningowy (training routine) - pełen zestaw ćwiczeń do wykonania w poszczególnych dniach treningowych. Obejmuje wszystkie ćwiczenia, serie i powtórzenia.
Program dowolny (free posing routine) - przygotowany zestaw póz wykonywany przez zawodnika przy akompaniamencie muzyki, w trakcie półfinałów i finałów zawodów kulturystycznych.
Progresja obciążeń (progressive resistance) - metoda treningu, w której zwiększa się obciążenia w miarę wzrostu siły i wytrzymałości mięśni. Podstawa wszelkiego typu ćwiczeń siłowych.
Proporcja (proportion) - stosunek wielkości rozwoju jednych mięśni do pozostałych mięśni.
Prostowanie, wyprosty (extensions) - przeciwieństwo zginania. Działanie polegające na oddalaniu się części ciała od jego środka lub od początkowego przyczepu mięśnia.
Przeciążanie (overload) - ciągłe poddawanie mięśni coraz cięższej pracy. Zwykle osiąga się to przez stopniowe zwiększanie obciążeń treningowych.
Przerwa odpoczynkowa (rest pause) - czas przeznaczony na odpoczynek pomiędzy kolejnymi seriami lub pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami.
Przetrenowanie (burnout, overtraining) - stan psychicznego i fizycznego przemęczenia.
Punkt krytyczny (sticking point) - takie miejsce na trasie wykonywania ruchu w danym ćwiczeniu, w którym siły grawitacyjne i niekorzystny układ dźwigniowy czynią ruch najtrudniejszym.

R
Rękawice treningowe (gloves) - specjalny typ wzmacnianych rękawic, zwykle bez palców, nakładanych na dłonie dla ochrony skóry i pewniejszego uchwytu. Rozgrzewka (warni-up) - serie ruchów bez obciążenia lub z niewielkim obciążeniem, wykonywane w celu wzmocnienia krążenia krwi.
Rozstępy (stretch marks, tears) - blizny po rozciagnięciach skóry powstających w przypadkach, gdy mięśnie lub tkanka tłuszczowa rozrastają się szybciej niż może rosnąć skóra.
Równomierny rozwój (balanse) - w odniesieniu do budowy fizycznej oznacza dobre ogólne proporcje ciała. Wszystkie grupy mięśniowe są równomiernie rozwinięte.
Rzeźba (cut up) - pozbycie się tkanki tłuszczowej z organizmu w celu pokazania szczegółów umięśnienia.

S
Seria (set) - zestaw zaplanowanej liczby powtórzeń, wykonywanych jedno po drugim.
Seria przerywana (rest pause) - technika treningowa polegająca na wykonaniu jednego powtórzenia z submaksymalnym ciężarem, odpoczynku 10-20 sekundowym, wykonaniu następnego powtórzenia itd. Kontynuując w ten sposób można dojść aż 8-10 powtórzeń.
Skurcz mięśnia (contraction) - oznacza skracanie się mięśnia przy jednoczesnym pokonywaniu oporu.
Sprzężenie umysłowo-mięśniowe (mind-muscle link) - polega na maksymalnej koncentracji umysłowej w trakcie ćwiczeń i wytwarzaniu w wyobraźni obrazu kurczących się i rozciągających mięśni. Izolowanie i kontrolowanie pracy mięśni. Przesyłanie energii z mózgu do mięśni.
Sterydy anaboliczne (anabolic steroids) - syntetyczne środki farmakologiczne wykorzystywane w celu większego zatrzymywania białka w mięśniach. Stosuje się je jednak przede wszystkim w medycynie, jako leki pomocne w wielu stanach chorobowych. Każdy środek farmakologiczny ma działanie uboczne, a sterydy mają wiele oddziaływań ubocznych niebezpiecznych dla zdrowia. Powinniście za wszelką cenę unikać tych środków, gdyż wywołują one raka wątroby i różne choroby serca. Nigdy nie dajcie się namówić na stosowanie żadnych środków dopingujących!
Stojaki (racks) - pionowe podpory metalowe, na których spoczywa sztanga, przygotowana do wykonywania przysiadów, wyciskania w leżeniu lub kilku innych ćwiczeń. Zwykle istnieje możliwość regulacji wysokości położenia sztangi. Bywają też stojaki hydrauliczne z płynna regulacją wysokości.
Sucha masa mięśniowa (lean body mass) - termin używany dla określenia procentowej lub ilościowej zawartości czystej masy mięśniowej w organizmie. Swobodne ciężary (free weights) - sztangi i sztangielki w odróżnieniu od maszyn treningowych.
Symetria (symmetry) - termin określający równomierność rozwoju umięśnienia w stosunku do różnych płaszczyzn i na różnych poziomach, a także ocena mięśni na tle budowy szkieletowej.
Szczytowe napięcie (peak) - umiejętność tak dobrego i mocnego napinania mięśni, że możliwe staje się wpływanie na wysokość kurczącego się mięśnia, tak jak to ma miejsce przy szczytowym napięciu bicepsu.
Sztanga olimpijska (olympic set) - duża sztanga (długosć gryfu 2,2 m) z zestawem pierścieni, wykorzystywana do treningu i w trakcie zawodów w podnoszeniu ciężarów i w trójboju siłowym.

Ś
Ścięgna (tendons) - wiązka lub splot z silnej, włóknistej tkanki, łącząca mięśnie z kośćmi.

T
Talia (midsection) - umięśnienie w obszarze brzucha, obejmujące mięśnie proste brzucha oraz mięśnie skośne zewnętrzne i wewnętrzne.
Testosteron (testosterone) - główny hormon męski, regulujący ogólny wzrost i stymulujący krążenie krwi.
Tłuszcz organiczny (bodyfat) - ilość tkanki tłuszczowej, zmagazynowanej w organizmie.
Trasa sztangi (groove) - optymalna droga, po której powinna poruszać się sztanga (lub sztangielka) w trakcie wykonywania ćwiczenia, tak aby mięsień pracował w pozycji maksymalnie wyizolowanej.
Trening do nieudanej próby (training to failure) - wykonywanie powtórzeń w serii, aż do momentu, gdy nie jest się w stanie wykonać kolejnego, pełnego powtórzenia.
Trening kondycyjny (cardiovascular training) - trening wpływający na wydolność serca i płuc.
Trening obwodowy (circuits) - system treningowy, polegający na natychmiastowym przechodzeniu od jednego ćwiczenia do następnego.
Trójbój siłowy (powerlifting) - dyscyplina sportu składająca się z przysiadów, wyciskania w leżeniu i martwego ciągu.

U
Umięśnienie (musculaty) - połączenie masy mięśniowej i definicji.
Unaczynienie (vasculaty) - stopień pokrycia mięśni siatką naczyń krwionośnych. Aby uzyskać dobrze widoczne unaczynienie, trzeba znacznie obniżyć zawartość tkanki tłuszczowej i podwyższyć ilość węglowodanów w organizmie.

W
Węglowodany (carbohydrates, carbs) - związki w formie cukrów, skrobi i błonnika, występujące głównie w owocach, warzywach i pieczywie.
Więzadła (ligaments) - pęczki silnych, sprężystych włókien, zbudowane z tkanki zbitej, łączące dwie lub więcej kości ,chrząstek albo podtrzymujące organy, mięśnie lub powięzie.
Włókna szybkokurczliwe (fast twitch fibers) - typ włókien mięśniowych, które szybko się włączają i są wykorzystywane głównie przy beztlenowym wysiłku, takim jak sprinty czy boje siłowe.
Włókna wolnokurczliwe (sloty twitch fibers) - typ włókien mięśniowych, które kurczą się powoli, są odporne na zmęczenie, a więc przydatne w sportach wytrzymałościowych, takich jak biegi długodystansowe, kolarstwo czy pływanie.
Wychładzanie (cool-down) - seria lekkich, częściowo aerobowych ruchów i ćwiczeń rozciągających, kończąca sesję treningową. Schładzanie służy do stopniowego zmniejszenia intensywności pracy układu krążenia.
Wyciągi (pulleys) - maszyny treningowe posiadające system bloczków i linek, które przyciąga się do tułowia w różnych pozycjach ciała, zmuszając do pracy mięśnie najszersze grzbietu, mięśnie piersiowe lub inne grupy mięśniowe. Wymuszone powtórzenia (forced reps) - korzystanie z fizycznej pomocy partnera w celu ukończenia ostatnich kilku powtórzeń w serii.
Wytrzymałość (endurance) - zdolność mięśni do ciągłego wysiłku przez dłuższy czas.

Z
Zakres ruchu (range of motion) - wielkość zasięgu ruchu, jakim dysponuje ćwiczący w danym ćwiczeniu.
Zginanie, zgięcia (flexion) - zbliżanie się odległej części ciała w stronę jego środka lub ruch końcowego przyczepu mięśnia w stronę przyczepu początkowego.
Zginanie nóg (leg curls) - ćwiczenie, w czasie którego leży się na brzuchu i unosi pięty w stronę pośladków, pokonując opór obciążeniasłownik ten , został ułozony w częsci przezemnie(mniejszej cześci...tylko uzupełnienia) , a w większej z postó na innych forach oraz innych stron kulturystycznych oraz sportowych


mam nadzieje że przyda sie wszystkim ludzią , pragnącym pogłebić swoją wiedze na temat kulturystyki , oraz tym którzy nei wiedzą co jest co

Słownik kulturystyczny od A do Z ~> http://www.sfd.pl/temat261144/ <~
Podstawowe informacje na temat odżywek i suplementów ~>http://www.sfd.pl/temat265308/<~ 

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 442 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 9080
W sumie to i tak "wszyscy" to wiedzą,ale napracowałeś sie: kopiuj wklej
Sog for You.
Pozdro

Jest jedna rzecz dla której warto żyć i nie jest to hip-hop

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 223 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 2529
nie wszyscy :]...ja jak zaczynalem jedyne co wiedizalem to pojecia "masa i siła :P
a to jest właśnie dział dla zupełnie zielonych...także im na bank sie to przyda...
a co do napracowania sie :
nie kopiowałem wszystkiego , pisałem że sprawdzlaem różne fora, pisałem sam(kilkanaście definicji...)oraz przeglądałem inne strny...fakt , była zabawa kopiuj-wklej ,jednak lepsze to niż brak takeigo słownika :P

Słownik kulturystyczny od A do Z ~> http://www.sfd.pl/temat261144/ <~
Podstawowe informacje na temat odżywek i suplementów ~>http://www.sfd.pl/temat265308/<~ 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 47 Napisanych postów 10951 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 73516
no jasne
sog
...
Napisał(a)
Usunięty przez Fuckmaster za pkt 1 regulaminu
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 1564 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 11110

Proponuję na start zarobek w wysokości ok 2000zł. 100% ONLINE, min. 18lat.
-Bez Polecania
-Bez Inwestycji
-Bez Sprzedaży
kontakt: biznesprzeznet@gmail.com

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 223 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 2529
ref :]

Słownik kulturystyczny od A do Z ~> http://www.sfd.pl/temat261144/ <~
Podstawowe informacje na temat odżywek i suplementów ~>http://www.sfd.pl/temat265308/<~ 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Koniu151 Moderator
Ekspert
Szacuny 2895 Napisanych postów 51231 Wiek 31 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 345585
slownik mozna uzupelnic o wiele pojec

TRENER PERSONALNY/DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE.
KONTAKT: koniu151.sfd@gmail.com

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 1129 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 5742
Troche mało zrozumiale...mogly by byc odstępy ale słownik...jego autorem jest Sławo/jose lub jeszcze i to chyba on... Zizu nie prawdaż?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 137 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 14591
dobra robota
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

POMOC

Następny temat

jak zgubic brzuch ?

cutz