SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

zmniejszenie BF%, dieta do oceny + pare pytań

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4475

Formularz - Proszę o pomoc

Wiek

23

Płeć

m

Waga

77

Wzrost

176

Poziom bf (zdjęcie poglądowe)

25-27%

Aktywność w ciągu dnia (cały tydzień): (praca/uczelnia/zajęcia domowe? O której trenuję, wstaję, kładę się spać? O której mam przerwy w pracy?)

jedynie studiuje, moja praca jest w większości siedząca, śpie około 7 godzin

Uprawiane sporty, częstość i intensywność treningów, staż treningowy, sprzęt którym dysponuję (wyposażenie siłowni)

trening siłowy (50 minut), hiit (10 minut), aero (30- 50 minut)

Stosowane wcześniej diety, ich wpływ na sylwetkę, obecne odżywianie

jedynie posiłki przed i po treningowe czyli: pełnowartościowy posiłek przed treningiem, węgle proste zaraz po treningu, 0.5 godziny później białko, następnie pełnowartościowy posiłek godzine po treningu, na noc długowchanialne białko

Stan zdrowia (preferowane badania lekarskie)

dobry

Stosowana lub planowana suplementacja

bcaa do wyczerpania zapasów, witaminy i minerały olimpu, omega 3 olimpu
Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Witam
Mój staż treningowy wynosi około 5 miesięcy, w wiekszosci przez ten czas nie trenowałem dobrze, poniewaz na początku miałem źle dobrany trening (split chyba nie jest najlepszy dla osób początkujących), a także uczylem sie dopiero poprawnie wykonywać ćwiczenia. Zmieniłem nawyki żywieniowe, starałem się jeść odpowiednio dużo, żeby mieć siłe na trening, lecz nie stosowałem żadnych dokładnych wyliczeń dla danych składników odżywczych.. ponieważ człowiek uczy się na błedach to mam nadzieje ze moje doswiadczenie zaprocentuje w przyszlosci:)

Moim celem jest w tej chwili przede wszystkim redukcja tkanki tłuszczowej. Nie miałbym nic przeciwko żeby przybrać też trochę masy mięśniowej, bo z tego co wiem w przypadku osób początkujących (nie wiem czy do nich należe?) może nastąpić rekompozycja ciała.. Mój obecny poziom bf% mierzony 3 metodami wynosi około 25-27%. Jak widać jest to sporo. Zdrowy dorosły facet powinien mieć poziom bf w przedziale 11-15% i do tego chciałbym teraz dążyć.

Mój obecny trening to FBW trwający około 50 minut z przerwami między ćwiczeniami od 90 do 120 sekund w zależnosci od ćwiczonej parti mięśni. Do tego 10 minut HIIT na skakance i 30-50 minut aero na rowerku stacjonarnym zaraz po tym treningu. Wszystko 3 razy w tygodniu i zostają 4 dni odpoczynku. Trening chciałbym zaczynać np. o godzinie 17:40 i zakładam, że wraz z aerobami i hiitem zajmie około 1,5 godziny.

Moje zapotrzebowanie kaloryczne wynosi około 2300 kcal i opracowałem sobie diete, która to zapotrzebowanie pokrywa w dzien treningowy. W dzień nietreningwoy nie spożywam bcaa, a także nie jem niczego zawierającego dużo węgli prostych, tak jak to robie zaraz po treningu. W dzień nietreningowy bilans kaloryczny wychodzi ujemny. Chciałbym żebyście ocenili czy dieta jest poprawna. Zdaje sobie sprawe z tego, że nie ma tam najlepszych źródeł różnych składników odżywczych, ale zależy mi aby ta dieta była jak najtańsza. Posługiwałem się poradami z tego tematu
-> https://www.sfd.pl/Dieta_na_każdą_kieszeń_by_k3ho-t183005.html

pomyślałem też nad zamiennikami składników potraw, np.
- ryż biały i brązowy, zamiast płatków owsianych, makaronu, kaszy gryczanej
- białko z jajek, zamiast twarogu na noc
- jakieś inne mięso (obiadowe), zamiast piersi z kurczaka
- jabłka, sok, zamiast bananów
- rybka, zamiast twarogu do chlebka
- ziemniaki, zamiast kaszy gryczanej, ryżu

Bardzo proszę o ocene tej diety. Mam jeszcze parę wątpliwości:
1. w przypadku reduckji bilans kaloryczny powinien być zawsze ujemny, ale nie miałbym nic przeciwko żeby nabrać chociaż trochę masy mięśniowej. Czy chcąć chudnąć powinien zmniejszyć jeszcze bardziej ilosc kalorii?
2. czy w miare upływu czasu powinienem obcinać ilość węgli? parę razy widziałem tutaj na forum że osoby odejmowały np. 20g węgli na tydzień





Zmieniony przez - thesoundofastral w dniu 2012-03-02 11:04:45

Zmieniony przez - thesoundofastral w dniu 2012-03-02 11:05:25
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 38 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607
Tyle czasu(ok.roku)bym sobie dał na zdrową re kompozycje.

Zmieniony przez - sugar666 w dniu 2012-03-15 16:46:20
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
bardzo licze na waszą pomoc, jakieś opinie? :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
wklejam jeszcze raz diete, tym razem jako tekst, może tak będzie łatwiej edytować:

8:00 - Posiłek nr 1 - 448kcal, 39g białko, 11g tłuszcze, 48g węglowodany
Płatki owsiane - 50g
Ostrowia WPC 80
Mleko 2% - 250g
Cukier - 3g
Kawa bez cukru

11:00 - Posiłek nr 2 - 285kcal, 12g białko, 11g tłuszcze, 33g węglowodany
Ser twarogowy chudy - 40g
Chleb żytni razowy - 70g
Oliwa z oliwek - 5g
Masło roślinne "Nova" - 10g
Sałata - 10g

14:00 - Posiłek nr 3 - 285kcal, 12g białko, 11g tłuszcze, 33g węglowodany
Ser twarogowy chudy - 40g
Chleb żytni razowy - 70g
Oliwa z oliwek - 5g
Masło roślinne "Nova" - 10g
Sałata - 10g

17:00 - Posiłek nr 4 - 523kcal, 38g białko, 11g tłuszcze, 68g węglowodany
Kasza gryczana - 100g
Oliwa z oliwek - 5g
Kurczak pierś - 100g
Brokuły - 200g - 32kcal

17:40 - suplement - 34kcal, 9g białko, 0g tłuszcze, 0g węglowodany
BCAA Activlab Xtra - 10g
Kawa bez cukru - 5g

19:20 - suplement - 148kcal, 10g białko, 0g tłuszcze, 26g węglowodany
BCAA Activlab Xtra - 10g
Banan - 120g

20:00 - Posiłek nr 5 - 440kcal, 39g białko, 8g tłuszcze, 53g węglowodany
Ostrowia WPC 80 - 30g
Mleko 2% - 250g
Cukier - 3g
Kawa bez cukru - 5g
Makaron durum (różne kształty) - 50g

22:00 - Posiłek nr 6 - 187kcal, 20g białko, 10g tłuszcze, 4g węglowodany
Ser twarogowy chudy - 100g
Oliwa z oliwek - 10g


Zmieniony przez - thesoundofastral w dniu 2012-03-03 22:21:05

Zmieniony przez - thesoundofastral w dniu 2012-03-04 00:44:18
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 38 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607
Dostałeś już jakąś odpowiedź na priv?Parę rzeczy można by zmienić.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
niestety nie dostałem, jednak diete zmodyfikowałem ponownie i wygląda ona teraz tak:

7:00 - Posiłek nr 1 - 436kcal, 39g białko, 11g tłuszcze, 45g węglowodany
Płatki owsiane - 50g
Ostrowia WPC 80 30g
Mleko 2% - 250g
Kawa bez cukru
0.25 l wody

11:00 - Posiłek nr 2 - 366kcal, 15g białko, 19g tłuszcze, 33g węglowodany
Jaja kurze całe - 100g
Chleb żytni razowy - 70g
Oliwa z oliwek - 5g
Masło roślinne "Nova" - 10g
Sałata - 10g
0.25 l wody
Omega3, witaminy, minerały

14:00 - Posiłek nr 3 - 345kcal, 15g białko, 18g tłuszcze, 32g węglowodany
Kurczak pierś - 50g
Chleb żytni razowy - 70g
Oliwa z oliwek - 10g
Masło roślinne "Nova" - 10g
Sałata - 10g
0.25 l wody

17:30 - Posiłek nr 4 - 355kcal, 31g białko, 10g tłuszcze, 36g węglowodany
Kasza gryczana - 50g
Oliwa z oliwek - 5g
Kurczak pierś - 100g
Brokuły - 200g - 32kcal
0.5 l wody

19:00 - suplement - 34kcal, 9g białko, 0g tłuszcze, 0g węglowodany
BCAA Activlab Xtra - 10g
Kawa bez cukru - 5g
0.5 l wody

20:30 - suplement - 148kcal, 10g białko, 0g tłuszcze, 26g węglowodany
BCAA Activlab Xtra - 10g
Banan - 120g

21:00 - Posiłek nr 5 - 290kcal, 29g białko, 3g tłuszcze, 37g węglowodany
Ostrowia WPC 80 - 30g
Kawa bez cukru - 5g
Makaron żytni 100% - 50g
0.25 l wody

22:30 - Posiłek nr 6 - 143kcal, 20g białko, 5g tłuszcze, 4g węglowodany
Ser twarogowy chudy - 100g
Oliwa z oliwek - 5g

w dzien treningowy bilans kaloryczny -200 kcal
w dzien nietreningowy bilans kaloryczny -350 kcal (bez owoców, bcaa)

oczywiście nadal licze na podpowiedzi:)

Zmieniony przez - thesoundofastral w dniu 2012-03-09 19:24:03
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 38 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607
Dużo tego więc ciężko się za to zabrać i na raz odpowiedzieć ale ok:
Jedzenie całkiem dobre a zamienniki możesz stosować,jedna uwaga,jedz całe jajka,żółtko to esencja którą Ty chcesz wyrzucać!.Przyczepił bym się do tej odżywki z rana,lepsze były by te jajca z drugiego posiłku(dołóż 2szt.). Masło roślinne zamień na prawdziwe masło extra(polecam osełkę).Jak możesz to wyrzuć z jednego posiłku oliwę i trochę węglowodanów a zastąp to np.orzechami,a najlepiej dorzuć je do posiłku przed treningowego(trochę w nim mało kcl.).Zastanów się nad ćwiczeniami,fbw jak najbardziej ale może przełóż interwały na dzień wolny i wydłuż je do 20min.? W takim zestawieniu nie ma raczej szans na budowanie i redukcję jednocześnie,zbyt długo i wyczerpująco a dodatkowo ujemny bilans kcl.Zastanów się i napisz,pomyśl też ile zamierzasz ćwiczyć by osiągnąć efekt,no i jaki to ma być dokładnie efekt?Rekompozycja jak najbardziej ale trzeba czasu,samozaparcia i dokładności!Z tymi odżywkami też bym pokombinował ale wpierw przemyśl to wszystko i napisz.Widać że masz chęci i podchodzisz do tego z głową!Szukasz,czytasz i kombinujesz a to dobrze o Tobie świadczy.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
sugar666.. jajka jem jednak całe razem z żółtkiem, a ilość tłuszczu policzoną mam za pomocą programu na stronce potreningu.pl, moze powinno go przypadac więcej na 2 jajka?

jezeli chodzi o odzywke z rana to pomyslalem ze wpc bedzie dobrym zródłem białka szybkowchanialnego i dobrze jest go spożywać rano w celu przeciewdziałania katabolizmowi mięśni.. i tutaj kolejne moje pytanie co do interwalów w dzien nietreningowy, kiedy powinienem je wykonywać? rano na czczo? zaletą jest to że tłuszcz może szybciej się spalać, ale czy taki wysiłek z rana bez posiłku nie będzie dodatkowo palić mięśnie? stąd mój pomysł z tą odżywką..

oliwe na pewno moge usunąć z ostatniego posiłku, bo i tak nie za bardzo mi smakuje twaróg z oliwą, już chyba wole sam twaróg jeść, masło roślinne też mogę zamienić, a węglowodany mógłbym ograniczyć rezygnując np. z mleka do owsianki, ale ilość białka też się zmniejszy.. co do orzechów.. chciałbym je wdrożyć do diety ale troche drogo wychodzi

bo zastosowaniu się do większości Twoich wskazówek, bilans kaloryczny wychodzi ujemny -> -350 w dzien treningowy i -530 kcal w nietreningowy.. czy to pozwoli w skutecznej redukcji tłuszczu, przy jednoczesnym co najmniej utrzymywaniu obecnej masy mięśniowej ? no i co wtedy z progresem w ciężarach..

priorytetem dla mnie jest zrzucenie tłuszczu do np. 12% BF.. fajnie gdyby mi się to udało w ciągu paru miesięcy, np. 4, 5.. następnie chciałbym budować masę mięśniową, w miarę możliwości suchą, bez niepotrzebnego zalewania się:)



Zmieniony przez - thesoundofastral w dniu 2012-03-10 17:04:31
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
jakieś fotki wrzuć
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 38 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607
Z tymi jajkami to źle się zrozumieliśmy,nie ważne.Jedz całe i już.Co do wpc i katabolizmu to napiszę tak,nic nie zastąpi prawdziwego żarcia,więc 4 jajka z rana będą dużo lepsze od wpc.Katabolizm zaś jest trochę "przereklamowany",obawiać się go musi chłop pełen mocno rozwiniętych mięśni a nie Ty!Jesz dużo białka i regularnie więc Twoje mięśnie nie mają prawa w takiej sytuacji się "pożerać". Wszystko zostało nakręcone przez firmy produkujące suple,to duży rynek czyli duża kasa:)Inna sprawa że Tobie chodzi głównie o redukcję i z tego co piszesz to dość szybką...w 4-5 miesięcy z 25-27 na 12% to trzeba już się wziąć konkretnie.W takim wypadku nie masz co myśleć o jakichkolwiek mięśniach.Wpc tylko po to by utrzymać poziom białka chyba że dasz radę dostarczyć je w pożywieniu.Na bcaa uważam że szkoda kasy!Zacznij od lekko ujemnego bilansu kcl. i ćwicz 5-6 razy w tygodniu.Stopniowo obcinaj węgle na zmianę ze wzrostem intensywności/długości ćwiczeń.Interwały maja to do siebie że zwiększają zużycie energii na wiele godzin,tak więc z rana raczej nie ma sensu ich robić.12% tłuszczu to już naprawdę mało,pomyśl ewentualnie o fachowej pomocy i prowadzeniu.Co do orzechów,to chodziło mi o to byś nimi zastąpił tą 1 porcję oliwy i część węgli(tak by zostały te same ilości BTW) ale skoro nie bardzo dasz rade to trudno,nic wielkiego się nie dzieje.Oliwę wieczorem po prostu łyknij na raz i już,po co psuć smak serka?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
to w takim razie niech bedą te 4 jajka na sniadaniee, tylko zastanawiam jakie zrodlo wegli do nich.. zostawic te platki? czy moze znowu chleb zytni razowy?

w 2 posilku zamiast tych jajek do chleba moge znowu dac 50g piersi z kurczaka i wtedy 3 posilek bedzie wyglądal tak samo, moglbym cos pokombinowac z ryzem ale wygodniej o tych godzinach jest mi zabierac kromki, do 2 i 3 posilku moglbym pic wpc po polowie szejkera, ktorego pilem rano i zwiekszylaby sie ilosc bialka w tych posilkach do prawie 30 g

natomiast jesli chodzi o ostatni posilek, to mi nawet sam serek bez oliwy nie za bardzo smakuje, dlatego mysle zeby dodac na kazde 100 g twarogu jedno jajko i jesc 100 g takiej pasty kazdego dnia, tluszcz bede mial z zółtka, a oliwe z oliwek pomine

co do cwiczen 5-6 razy w tygodniu to rozumiem to w ten sposob ze 3 dni bede cwiczyl silowo + aeroby (rowerek), a przez kolejne 3 dni wolne od treningow mam robic same interwaly, tak?

a tutaj dieta po zmianach:





z bcaa korzystam do wyczerpania zapasów

Zmieniony przez - thesoundofastral w dniu 2012-03-13 19:48:40
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 38 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607
Możesz zostawić te płatki a nawet dorzucić trochę,za mało węglowodanów jak na śniadanie.Wytnij połowę z kolacji(makaron)a dołóż do śniadania.Widzę że ogólnie je obciąłeś,nie wiem czy to dobry pomysł,jeśli zapotrzebowanie masz 2300kcl.(podejrzanie mało) bez treningu to na takim poziomie powinieneś pozostać.Pamiętaj że trening spali te kilkaset kcl.Dzięki temu stopniowo będziesz mógł obcinać węglowodany i kcl.(będziesz miał c czego),na zmianę ze zwiększaniem treningu co zapobiegnie stagnacji.Wracając do śniadania,to trochę mało białka,jak zjesz 4 większe jaja(L) to będzie przeszło 30gr.jednocześnie odlicz te z kaszy i brokułów bo białko roślinne jest marne i słabo przyswajalne.By być całkiem uczciwym,powiedzmy że te 20-30% uda się przyswoić i tyle można wliczać.Pomysł z pastą na kolacje jest ok. a sam ser pamiętaj że możesz przyprawić,już sama sól dużo zmienia w smaku(z umiarem).Pomyśl też o trochę większej ilości mięsa przed treningiem i jednoczesną rezygnacją z pierwszej porcji bcaaa.Starczy Ci jej na 2xdłużej,choć tak jak już pisałem,przy typowej redukcji na niewiele się ona zda.Z treningami to tak jak napisałeś,z tym że pamiętaj by zacząć od minimum i w miarę upływu czasu zwiększać ich długość i intensywność.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

HIIT i aeroby

Następny temat

Mały problem z ilością jedzenia .

WHEY premium