SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

zbrodnie w Afganistanie

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 4623

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 52 Napisanych postów 4559 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 42829
text skopiowałem z "bratniego" forum SFD, nie znam źródła głównego

"Irlandzki dziennikarz, zaliczany najlepszych dziennikarzy śledczych w Europie, Jamie Doran, który wiele lat pracował dla BBC, a obecnie jest dziennikarzem niezależnym, postawił poważne zarzuty armii amerykańskiej oraz agentom Cenrtalnej Agencji Wywiadowczej. Dotyczą one między innymi stosowania tortur wobec talibów oraz współudział (z żołnieżami Sojuszu Północnego) w wymordowaniu trzech tysięcy Talibów.
Dziennikarz przygotował dwudziestominutowy film pod tytułem "Masakra w Mazar". Reportaż został pokazany w Parlamencie Europejskim i Bundestagu. Artykuły na temat amerykańskich zbrodni ukazały się w "Die Zeit", "Le Monde", "Profil" czy "Die Welt". Amerykańska (i polska) prasa milczy.
We wspomnianym filmie Doran umieścił zeznania sześciu świadków, którzy ponadto twierdzą, że trzy tysiące jeńców wymordowano z rozkazu amerykańskich oficerów. Co ciekawe, świadkowie gotowi są stanąć przed sądem i powtórzyć swoje zeznania pod przysięgą. Jednym z nich jest dowódca Sojuszu Północnego, Amir Jahn z armii Uzbekistanu. Według jego relacji, przyjmował on kapitulację miasta Kunduz. Talibowie poddali się, gwarantując sobie bezpieczeństwo osobiste. Amir osobiście policzył jeńców: było ich 8 tysięcy. 470 osób, w tym ważnych dowódców oraz osoby będące w kręgu zainteresowania CIA, przewieziono do twierdzy Kalai Dżangi. Kilka dni później wybuchł tam bunt, którego przyczyną był sposób przesłuchiwania więźniów przez agentów CIA. Wdług relacji świadków więźniowie byli torturowani. Oblewano ich twarze kwasem, wyrywano paznokcie, obcinano palce i języki.
Bunt został krwawo stłumiony. Jedynym jego uczestnikiem, którego los jest znany, to amerykański Talib John Walkwer. Pozostali, nawet ci, którzy się poddali, zostali nakprawdopodobniej zamordowani przez ameykańskich żołnierzy.
7.5 tysiąca więźniów z Kunduzu miało być osadzonych w więzieniu Szeberdhan, ale dotarło tam jedynie 3015. Skąd ta różnica? Jamie Doran wyjaśnia to w swoim filmnie. Według kierowców ciężarówek, którzy przewozili jeńców, dowodzący akcją oficer amerykański rozkazał załadować do ciasnych kontenerów po 200 - 300 osób. Kontenery nie miały wentylacji, więc żołnierze Sojuszu Północnego, na rozkaz tego samero oficera amerykańskiego, zrobili 'otwory wentylacyjne'... strzałami z karabinów. Z dziur po kulach popłynęła krew.
Kontenery zostału prewiezione na pustynię Daszt-il-Laili, gdzie rozstrzelano pozostałych przy życiu jeńców. Egzekucji dokonali żołnierze Sojuszu Północnego, podkomendni generała Dotsuna, Tadżyka o bardzo złej reputacji. Według świadków asystowali także żołnierze amerykańscy w liczbie około 40.
Zarzuty potwierdziła ekshumacja zwłok przeprowadzona przez ONZ pół roku później. Według antropologów w odnalezionym zbiorowym grobie znajdują się szczątki uduszonych i rozstrzelanych ludzi. Szef grupy ekshumacyjnej, John Heffernan, poprosił o wyjaśnienia przedstawicieli armii amerykańskiej w Afganistanistanie i prezydenta tego kraju Hamida Karzaja. Nie otrzymał jakiejkolwiek odpowiedzi.
Śledztwo w tej sprawie zapowiedziała także Unia Europejska. Na łamach prasy na zachodzie toczyła się swego czasu dyskusja na ten temat. Mówiono o wypowiedzi pani minister rządu kanclerza Shrödera, Herty Däulber-Gmeiln, która porównała działania Busha do działań Hitlera. Nie wspomniano skąd to porównanie wynikło, a chodziło właśnie o zbrodnie w Afganistanie. Prawicowi politycy atakujący Chiny za łamanie praw człowieka nagle nabrali wody w usta.
Teraz hordy wojowniczych jankesów okupują Irak. Towarzyszą im polscy żołnierze. Czy oni też biorą udział w egzekucjach? Czy 'wolność i demokracja' jest wprowadzana kosztem tysięcy ofiar zakatowanych przez oprawców z CIA?"

co o tym sądzić? moze to być prawda czy tylko jakiś dziennikarz szukał taniej sensacji?>

Pozdrawiam
kermit

Zmieniony przez - kermit w dniu 2003-12-12 13:20:28

Pozdrawiam

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 4597 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15690
tia szczegolnie teksty tego sierzanta byly za***iste

no taki klasyczny film wojenny to to nie jest ale jak by dobrze popatrzec to wogole jest ich bardzo malo wiekszosc amerykanskich filmow wojennych jest przegieta w druga strone... dzielni amerykanie bija zlych niemcow praktycznie bez strat wlasnych tudziez ze stratami na papierze

wczoraj ogladalem lzy slonca i tam 6 zolnierrzy jakiegos sf ciagnacych ze soba kupe cywili rozwala znaczna czesc z 300 goniacych ich nygasow + garnizon ktory odcial im droge a cala zabawe koncza dwa samolociki zrzucajace na niedobitki bodajze napalm

ramb to wogole nawet nie bede przytaczal

zreszta tak samo jak i filmy ze wschodniej granicy badz rodzime gdzie jakbysmy mieli jeszcze jednego rudego to bysmy te wojne sami wygrali...

tak wiec o dobry film poruszajacy tematyke wojny bardzo trudno mysle ze band of brothers bylo by filmem na poziomie i np enemy at the gates

a przewazajaca wiekszosc to komedie z tym ze full metal jacket wydaje sie byc filmem smiesznym ale postaw sie na miejscu tego grubego zolnierza i mi sie w tym momencie robi mniej zabawnie

https://bundles.sfd.pl/../../buziaki/29.gif[/img]SFD FIGHT CLUBSFD FIGHT CLUBSFD FIGHT CLUB[img]../../buziaki/29.gif" alt="" />

https://www.sfd.pl/topic.asp?whichpage=37&topic_id=91981 -strona klubowa (przylacz sie)

****SFD FIGHT CLUB****
jeneral Broni (niezla laska ta Bronia)

bo zycie to nie je bajka to ciezka je bitwa

http://www.sfd.pl/topic.asp?whichpage=37&topic_id=91981 -strona klubowa (przylacz sie)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 2201 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15791
Z tym milczeniem prasy to przesada.
Gdzieś tam był artykuł. W FORUM chyba.
Sprawa śmierdząca ale to najprawdopodobniej prawda.
Przy tłumieniu buntu chłopaki trochę przesadzili - podobno walili jak do kaczek.
Z tymi kontenerami to i tak nikt nic nie powie.
Niestety Amerykanie również nie są święci.

Operacja "As Pik"
Hmongowie w Wietnamie
Powstanie szyitów w 1991
Emigracja Żydów do USA z III Rzeszy
I parę innych.

Ale ja nic nie powiem więcej bo mnie zakrzyczą.





Rudy kot w Combat/Samoobrona

И если не поймаешь в грудь свинец —
Медаль на грудь поймаешь за отвагу.

So give it up you bloody sods you'll not be getting laid
And the sooner that you're out the door the sooner we'll be paid

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 52 Napisanych postów 4559 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 42829
"Ale ja nic nie powiem więcej bo mnie zakrzyczą."
-- to dasz po banie

ciekawe czy były to jednostkowe przypadki czy jest to codzienność, i czy winni ponieśli konsekwencje?

Pozdrawiam
kermit

Pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 2201 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15791
Trudno określic co to jest codzienność - ale nie sądzę.
Chociaż całkowita blokada na informacje z Afganistanu życia nam nie ułatwi.

Ale porównaj sobie jedną rzecz:

W 1991 roku zginęło co najmniej 100 000 irakijczyków.
Amerykanie stracili 346 ludzi z czego 140 to straty bojowe, 226 niebojowe.
Część około 25% strat bojowych to "friendly fire"

Czy to nie jest ludobójstwo?

Rudy kot w Combat/Samoobrona

И если не поймаешь в грудь свинец —
Медаль на грудь поймаешь за отвагу.

So give it up you bloody sods you'll not be getting laid
And the sooner that you're out the door the sooner we'll be paid

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 52 Napisanych postów 4559 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 42829
"Czy to nie jest ludobójstwo?"

chdozi ci o "friendly fire"? czy o to ze zginęło 100 000 irakijczyków? jezeli o to pierwsze to są to wypadki- zdarza się.
a jezeli o 100 000 irakijczyków to hmm... jezeli zostali postawieni pod murem i rozstrzelani to jest to ludobójstwo, jezeli zginęli "przypadkowo" przez działania wojenne lub jako żołnierze- to jest to wojna, a nie ma wojny bez cierpienia i ofiar.

a ostanio tez słyszałem chyba w TVN ze Saddam jest odpowiedzialny za śmierć około 1 mln cywili- to jest ludobójstwo.

Pozdrawiam
kermit

Pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 2201 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15791
100 000 to żołnierze - co najmniej 100 000 zresztą.
Bo ilu cywili zginęło to nie wiem.

A chodzi mi o to, że stosunek strat jak 1:1000 oznacza, że wali się do wszytskiego co się rusza - nie specjalnie patrząc czy to coś stoi tyłem czy przodem.

Ludobójstwo to może za duże słowo - ale lekko chłopcy przegieli.

Rudy kot w Combat/Samoobrona

И если не поймаешь в грудь свинец —
Медаль на грудь поймаешь за отвагу.

So give it up you bloody sods you'll not be getting laid
And the sooner that you're out the door the sooner we'll be paid

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 985 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 8743
"Czy to nie jest ludobójstwo"? - Nie, to jest zdecydowana przewaga militarna. Jesli w tych 100000 byli cywile to tylko przypadkiem. Celowego ludobujstwa mozemy sie doszukiwac w dzialaniach militarnych naszych sasiadow, chyba nie musze mowic ktorych. Tak wiem czasy sie zmienily a biale jest czarne ble ble ble...

You Can Run, But You'll Just Die Tired!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 2201 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15791
A ten znowu o naszych sąsiadach.

Przewaga militarna?
To może bym się zgodził przy stratach 1:10.
1:1000 to jest świadoma likwidacja siły żywej.


Rudy kot w Combat/Samoobrona

И если не поймаешь в грудь свинец —
Медаль на грудь поймаешь за отвагу.

So give it up you bloody sods you'll not be getting laid
And the sooner that you're out the door the sooner we'll be paid

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 52 Napisanych postów 4559 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 42829
no stosunek strat jest duzy, ale przeciez to była wojna, i chyba nikt nie patrzy czy zołnierz armii przeciwnej stoi przodem czy tyłem- ma broń i jest zagrożeniem- tak mi sie przynajmniej wydaje. amerykańce poszli tam posprzątać a to ze okogos mogło ponieść tu i tam to juz inna sprawa, poza tym przewaga sprzętowa również miała na to wpływ.

Pozdrawiam
kermit

Pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 985 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 8743
Oj Kicius czy ty aby nie jestes "naszym sasiadem" bo inaczej sie nie da wytlumaczyc twojego SLEPEGO poparcia i braku "obiektywnosci" dla tych zwierzat. Ja osobiscie jak bym tylko mogl to bym puscil ten caly smierdzacy smietnik z dymem, Polska jest jaka jest wlasnie przez nich. Ostatnie wybory tylko mnie utwierdzily w przekonaniu ze tam sie nic nie zmiena. A wracajac do tematu ludobujstwa to masz racje, jak mozna wspomniec o rosjanach, przeciez oni nawet nie wiedza co znaczy ludobujstwo

You Can Run, But You'll Just Die Tired!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 2201 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15791
Twój brak obiektywności dla Amerykanów mnie również niepokoi.
Ale to wolny kraj.

Czy ja kiedyś powiedziałem, że rosjanie np. nie mordują w Czeczenii cywilów. Owszem mordują. I owszem wiem o tym pewnie dużo więcej od Ciebie.
O Rosji/ZSRR pewnie też (bez obrazy).

Co do wyborów to nie wiem o co Ci chodzi.

Z pochodzenia jestem Ukraińcem i niekoniecznie się tego wstydzę choć języka ukraińskiego niestety prawie nie znam.

Ale ty tolerancyjny specjalnie nie jesteś chyba.
A wiesz o tym że USA z Federacją Rosyjską od dawna układa się na różne drażliwe tematy?

Wyobrażasz sobie - uściskają w porozumieniu zakrwawione ręce rosyjskiego kata.


Rudy kot w Combat/Samoobrona

И если не поймаешь в грудь свинец —
Медаль на грудь поймаешь за отвагу.

So give it up you bloody sods you'll not be getting laid
And the sooner that you're out the door the sooner we'll be paid

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

jaka sztuka walki dla 2 metrowca?

Następny temat

Broń wytłumiona.

WHEY premium