SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Żeń-szeń i kofeina w tabletkach

Witam kupiłem ekstrakt z żeń-szenia i co dziennie biorę przed treningiem kofeinę w tabletkach czy mogę brać ją dalej czy jednak powinienem ją odstawić ?

Terminator 3231 28 March 2023
Ekspert odpowiada

Żeńszeń należy do grupy tzw. adaptogenów. Żeńszeń obniża reakcję na stres i poprawia zdolności psychofizyczne, nie ma jednak doraźnego działania aktywizującego psychoruchowo, tak, jak kofeina.

Tak więc żeńszeń powinien przynieść korzyści w postaci poprawy napędu życiowego, ale w dłuższej perspektywie czasowej jego suplementacji. Tak więc żeńszeń to ogólnie dobry wybór, chociażby i z tego powodu, że wspomaga też przyrost masy i siły mięśni w odpowiedzi na trening siłowy, nie jest jednak w dosłownym znaczeniu zamiennikiem kofeiny.

Jeżeli więc potrzebujesz szybkiego pobudzenia przed sesją treningową, w celu zwiększenia motywacji do treningu i poprawy wydajności pracy podczas jego wykonywania, to oczywiście możesz pozostać przy kofeinie. Przy czym stosowana przed treningiem kofeina ma jeszcze ten plus, że potęguje spalanie tkanki tłuszczowej.  

Sławomir Ambroziak Farmakolog 30 March 2023
0