SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Uszkodzenie barku - porady

Witam, mam 16 lat, staż treningowy to ok. 1,5 roku na początku ćwiczenia siłowe a teraz kalistenika. Posiadam dolegliwości barków od nieznanego długiego czasu. -przeskakiwanie barków przód, gdy robię ruch ramieniem za tułów. Mogę poruszać tym barkiem w przód i tył, z czego wnioskuję, że mam niestabilnośc stawu -ból przy ćwiczeniu odwodząc rotator, tylko w lewym barku -ból lekki przy podnoszeniu dużego lub małego ciężaru w górę (ruch jak w ohp). Biorąc kurtkę z wieszaka na lekko zgiętym ramieniu czuję że coś niedobrego się tam dzieję. Fizjoterapeuta doradził mi takie ćwiczenie: guma ciągnie mi bark w bok do zewnątrz przy samych pachach, a ja go przyciągam bez użycia mięśni klatki, ruch jest bardzo krótki, bark odwodzi się jakieś 25 stopni od ciała. Po bark czuje się niby lepiej, nie przeskakuje tak często oraz jest w prawidłowym ustawieniu. Jeżeli ktoś się na tym zna lub miam coś takiego to chętnie przyjmę jakieś porady.

7Aleksol7 20 November 2023
Ekspert odpowiada

Witaj.

Wygląda na to, że masz problem z niestabilnością stawu barkowego, która może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak urazy, przeciążenia, hipermobilność lub wady anatomiczne. Niestabilność stawu barkowego oznacza, że głowa kości ramiennej nie utrzymuje się prawidłowo w panewce łopatki, co powoduje ból, przeskakiwanie, ograniczenie ruchu i ryzyko zwichnięcia.

Więcej o niestabilności możesz przeczytać w poniższych badaniach:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538234/

Polecamy również: Jak rozluźnić szyję, barki i ramiona? Czym jest szyja smartfonowa?

Leczenie niestabilności stawu barkowego zależy od przyczyny, stopnia i kierunku przemieszczenia kości ramiennej. Najczęściej stosuje się leczenie zachowawcze, polegające na fizjoterapii, ćwiczeniach i unikaniu czynności obciążających bark. Celem leczenia jest wzmocnienie mięśni i więzadeł stabilizujących staw, poprawa zakresu ruchu i zmniejszenie bólu.

W niektórych przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy lub gdy niestabilność jest bardzo duża, może być konieczna operacja, która polega na rekonstrukcji obrąbka stawowego lub innych struktur uszkodzonych przez niestabilność. Skoro udałeś się do fizjoterapeuty w celu oceny stawu, jak i uzyskania pomocy to trzymaj się tych ćwiczeń, jakie Ci zaproponował. To on miał możliwość obejrzeć Cię na żywo i rozpoznać ewentualny problem ze stawami. Niestety z Twoich opisów niewiele wynika i nie jesteśmy w stanie tutaj udzielić porady typowo medycznej. Taką możliwość ma fizjoterapeuta, który cię zbadał. 

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 20 November 2023
0