SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening z dyskopatia

Witam, mam stwierdzona dyskopatie odcinka lędźwiowego. Po rehabilitacji rok temu funkcjonuje normalnie, pracuje na budowie. Chce wrócić do treningów na silownie. Początkowo myslalem na rozruch o samych pompkach, planku, drazku i orbitreku. Potem już chcialbym wejsc na właściwe tory. I najważniejsze pytanie: jakie cwiczenia są zakazane, jakich unikać, a które moge śmiało wykonywać? Czy aeroby na orbitreku byłyby ok? Czy podciąganie na drazku jest ok? Co z wyciskaniem, wiosłowaniem itp? Trening na wolnych ciężarach, bez maszyn + orbitrek. Z góry dziekuje za wyczerpującą odpowiedz

Jimboy 19 lutego 2021
Ekspert odpowiada

Witaj.

Trening z dyskopatią praktycznie jest możliwy w nieograniczonym zakresie. Sam mam kilku podopiecznych, którzy po lekkich modyfikacjach planu treningowego, trenują bez większych przeszkód.

Jednak wszystko zależy od tego, jaki stopień dyskopatii występuję u danej osoby, na jakim poziomie jest dysfunkcja i jak jest "dbane" o to, aby przypadłość nie rozwijała się w dalszym stopniu. 

Co do treningu i dyskopatii tutaj znajdziesz kilka ciekawych informacji:
https://www.sfd.pl/Dyskopatia_na_siłowni_małe_kompendium-t1059782.html

Musimy przede wszystkim pamiętać o tym, aby priorytetem było wzmocnienie tych grup mięśniowych, które odpowiadają za stabilizację kręgosłupa, co przyczyni się do utrzymania dłużej sprawności z już rozwiniętą dyskopatią. Oznacza to, że wzmocnić powinniśmy mięśnie brzucha, mięśnie głębokie core, jak i mięśnie pośladkowe.

Co do Twojego planu:

Rozruch na orbitreku jest ok, jednak dorzuć do tego ćwiczenia na mięśnie core, jak i pośladki:

Polecamy również: 6 ćwiczeń na męskie pośladki

Polecamy również: 5 ćwiczeń core, które poprawią Twoja siłę

Zapoznaj się tez z tematem:

Polecamy również: Ból w dole pleców, przyczyny i leczenie bólu w odcinku lędzwiowym

Jakie ćwiczenia wykonywać?

Jak wspomniałem wcześniej, jest to bardzo zindywidualizowany problem. Jeżeli dyskopatia jest lekkiego stopnia, to praktycznie będzie można wykonywać wszystko, jak się odpowiednio dostosuje plan do możliwości osoby trenującej.

Jeżeli mocno zaawansowana, to trzeba będzie unikać ćwiczeń, które mocno obciążają kolumnę kręgosłupa, a więc te, które uciskają mocno na plecy, jak np. klasyczne przysiady, martwy ciąg, klasyczne wiosłowanie. Podciąganie na drążku również będzie problematyczne. 

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 20 lutego 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.