SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening hiit

Czy trening hiit był by dobry na redukcję? Ile kalorii spale? Czy warto zamienic trening siłowy na niego przez po prostu podobno większe spalanie kalorii, w krótszym czasie.

monodrey 01 July 2021
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Odpowiadając ogólnie - HIIT to bardzo dobry trening na redukcję. Z tym że sprawa z nim może nie być taka prosta jak Ci się wydaje. Spróbuję dalej przedstawić Ci, jak wygląda sytuacja z tym rodzajem treningu.

Czy HIIT powinien zastąpić trening siłowy?

Tu odpowiedź brzmi - zdecydowanie nie. Trening siłowy ma inne zadania podczas redukcji, m.in. utrzymanie masy i siły mięśniowej. HIIT z kolei to typowe narzędzie do spalania tłuszczu (przy okazji oczywiście też poprawy wydolności). Dlatego najlepiej wykonywać go w dni wolne od treningu siłowego.

Jak powinien wyglądać HIIT?

Tak na prawdę, większość aktywności da się robić w systemie HIIT. Najczęściej jest to bieganie, ale równie dobrze można wykonywać inne ćwiczenia, jak jazda na rowerku, pływanie lub nawet ćwiczenia z ciężarami. Ważne jest tylko, żeby trzymać się zasady przeplatania okresów pracy na mniejszym i prawie maksymalnym tętnie.

Na koniec odpowiadając na pytanie ile kcal spalisz podczas takiego treningu - to zależy... od ćwiczenia, od czasu i ilości wykonanych interwałów, także od Twojego wytrenowania. Pamiętać należy jednak, że po takim treningu występuje tzw. afterburning, czyli spalanie kcal jeszcze długo po zakończeniu wysiłku.

Szczegółowe informacje na temat treningu HIIT znajdziesz też w naszych artykułach.

 

Polecamy również: Trening HIIT - na czym polega i czy jest skuteczny?

Polecamy również: Jak zacząć trening HIIT? Fakty i mity o treningu interwałowym

Przemek Górynowicz Zawodnik IFBB 02 July 2021
0