SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trądzik na twarzy - czy kolagen mi pomoże?

Witam, potrzebuję podpowiedzi i rady mianowicie 4 lata temu stosowałam antybiotyk izotek na trądzik, kuracja trwała rok po tym czasie były widoczne efekty lekarz zalecił stosowanie kremów i leczenie zostało zakończone później po kilku miesiącach lekki nawrót ale nie był na tyle mocny żeby pójść do lekarza, kilka krostek więc dałam sobie spokój samo przeszło. Niestety teraz mając 21 lat wysypało mnie strasznie na twarzy, stosuję kremy z firmy pharmaceris, odstawiłam cukier, nabiał tłuste i ostre jedzenie, jem dużo warzyw i owoców codziennie pije wywar z siemia lnianego (słyszałam i czytałam że bardzo dobrze wpływa na skórę) również czytałam że kolagen ma dobre opinie jeśli chodzi o leczenie trądziku lecz żeby wydać na dobrej jakości kolagen chciałabym się w tym utwierdzić żeby nie wydawać pieniędzy w błoto, proszę o pomoc, może ktoś z Was miał podobnie lub też jest z tym problemem co ja i chciałby opowiedzieć jak sobię z tym radzi ?

Pralina14 30 September 2022
Ekspert odpowiada

Oczywiście odpowiednia dieta i właściwa pielęgnacja skóry twarzy ma pierwszoplanowe znaczenie w przeciwdziałaniu łojotokowemu zapaleniu skóry, zwanemu potocznie trądzikiem. Niemniej, jednak jeżeli objawy tego problemu skórnego są mocno zaostrzone, radziłbym skonsultować się lekarzem kosmetologiem lub endokrynologiem, albo przynajmniej z kosmetyczką.

Jeżeli natomiast chodzi o suplementy kolagenowe, to mogę powiedzieć tak... Na ogół w powszechniej opinii krąży przekonanie, że są one skuteczne w przypadku łojotokowego zapalenia skóry. W jednym z badań bowiem wykazano, że trądzik prowadzi do rozpadu kolagenu i jego ubytku w skórze. Z kolei w innym badaniu iniekcyjne podawanie kolagenu bezpośrednio do skóry twarzy wyrównywało blizny potrądzikowe. Natomiast w badaniu, w którym ochotnikom podawano doustny suplement kolagenowy, odnotowano znaczącą poprawę w stanie nawilżenia i ogólnego stanu skóry, co było interpretowane m.in. w ten sposób, że doustna suplementacja kolagenu może być pomocna również w przeciwdziałaniu łojotokowemu zapaleniu skóry. Takie działanie doustnego kolagenu przypisywane jest m.in. przeciwzapalnej aktywności, charakterystycznych dla tego białka aminokwasów, głównie lizyny, proliny i hydroksyproliny. Istnieje też podobno pokaźna baza pozytywnych opinii zadowolonych z suplementacji doustnego kolagenu pacjentów z łojotokowym zapaleniem skóry.

Należy powiedzieć jednak uczciwie, że takie badanie, które potwierdzałoby jednoznacznie i wprost, że suplementacja doustnego kolagenu znosi objawy czy też leczy przyczyny łojotokowego zapalenia skóry, nie doczekało się dotąd publikacji w ogólnodostępnej literaturze tematu. 

Sławomir Ambroziak Farmakolog 03 October 2022
0