SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Suplementy przy cukrzycy

Jakie suplementy mogę stosować przy cukrzycy typu 1. Trenuje od 3 miesięcy 3/4 razy w tygodniu.

janek55 20 września 2021
Ekspert odpowiada

Na wstępie zmuszony jestem przypomnieć, iż obowiązuje pewna twarda zasada, że jeżeli u kogoś zdiagnozowano jakieś przewlekłe schorzenie, które to schorzenie jest aktualnie leczone farmakologicznie, to decyzja o włączeniu jakiegokolwiek nowego środka, nawet suplementu diety czy odżywki białkowej, może zostać podjęta dopiero po konsultacji z lekarzem-specjalistą prowadzącym dany przypadek i po uzyskaniu jego zgody. Do tego typu problemów zdrowotnych należy oczywiście cukrzyca typu 1.

Jeżeli chodzi o suplementy diety ułatwiające redukcję tkanki tłuszczowej, nazywane popularnie termogenikami lub spalaczami tłuszczu, to w kontekście cukrzycy pojawia się ten problem, że bardzo często w ich składzie występuje kofeina. Badania natomiast dowodzą, że spożycie kofeiny może powodować wzrost poziomu glukozy we krwi, co utrudnia kontrolę glikemii. Dlatego należałoby raczej odradzać diabetykom takie suplementy wspomagające redukcję tłuszczu, w których składzie występuje kofeina. Całkowicie bezpieczne dla cukrzyków powinny być natomiast takie suplementy wspomagające redukcję tłuszczu, jak berberyna, forskolina i L-karnityna, w których przypadku dowiedziono, że nie podnoszą poziomu glukozy we krwi, ale odwrotnie – poziom ten obniżają. Tylko że tutaj napotykamy z kolei ten problemem, że tego typu suplementy mogą wchodzić w dodatnie interakcje z przyjmowanymi aktualnie przez diabetyka lekami przeciwcukrzycowymi, co może skutkować nazbyt głębokim spadkiem poziomu glukozy we krwi, czyli hipoglikemią.

Jeżeli natomiast chodzi o suplementy wspomagające przyrost masy i siły mięśni, to bezpieczna wydaje się kreatyna, która w badaniach, w połączeniu z treningiem siłowym, ułatwiała kontrolę glikemii.

Z kolei w przypadku odżywek białkowych, to oczywiście rozważać należy jedynie odżywki wysokobiałkowe, czyli o niskiej zawartości węglowodanów. Należałoby jednak zachować ostrożność w odniesieniu do białek serwatkowych, gdyż białka te zwiększają aktywność insuliny. Diabetyk planujący uzupełnianie białek pokarmowych odżywkami wysokobiałkowymi musi mieć tego świadomość, albowiem spożyte przez niego białko serwatkowe może sumować efekty swojego działania obniżającego poziom glukozy we krwi z przyjmowaną aktualnie insuliną, co może prowadzić nazbyt głębokiej hipoglikemii. Dlatego też w przypadku cukrzycy typu 1 bezpieczniej będzie korzystać z szerokiej gamy innych odżywek wysokobiałkowych, opartych na innych białkach niż białka serwatkowe.   

  

Sławomir Ambroziak Farmakolog 24 września 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.