SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Suplementy i odżywki dla 19 latka, co wybrać jak brać?

Witam mam 19 lat 177 cm 66 kg chciałbym po prostu nabrac mięśni/przytyć lecz nie mam pojecia co kupic i w jakich dawkach brać . Z góry dzieki za odpowiedzi pozdro

sosa333 26 January 2021

Co to jest odżywka białkowa?Ekspert odpowiada

Witaj! 

Z tym zagadnieniem spotyka się każdy rozpoczynający przygodę ze sportami sylwetkowymi. Mam tutaj na myśli chęć i potrzebę zwiększenia masy mięśniowej, którą następnie będzie rzeźbić/kształtować. 

Punktem wyjścia jest oczywiście trening na masę i taki też musisz wybrać. Sam trening jednak niczego nie zagwarantuje, bo może on skutkować nawet obniżeniem wagi. W każdym bądź razie trening to tylko bodziec, który ma zainicjować wzrost mięśni. 

Kiedy dostarczysz już mięśniom wspomniany bodziec, a dokładniej mówiąc powstaną w nich mikrouszkodzenia na jego skutek, organizm będzie starał się zregenerować i nadbudować mięśnie, aby móc sprostać kolejnym wyzwaniom treningowym. Żeby ta odbudowa nastąpiła, potrzebny jest oczywiście materiał budulcowy i energetyczny. 

Dostarczenie odpowiedniej ilości energii i budulca jest warunkiem bez którego trening nie przyniesie zamierzonych efektów. Mam tu na myśli pożywienie. Jak zapewne już wiesz, energię czerpiemy z węglowodanów i tłuszczy, a budulcem jest oczywiście białko. Jeśli Twoja waga do tej pory utrzymywała się na niezmiennym poziomie, to musisz jeść oczywiście więcej. Musisz jeść ponad swoje zapotrzebowanie. Nazywa się to nadwyżką kaloryczną i w większości przypadków sugeruje się, aby wynosiła ona od 300-500 kcal. 

Do takich wyliczeń służą standardowe kalkulatory BMR. Przy użyciu takiego kalkulatora otrzymujesz wynik informujący o kaloriach niezbędnych do utrzymania wagi i właśnie do tego wyniku musisz dodać te 300-500 kcal. 

kg
cm
lat

 Jak jest rola odżywek i suplementów?

Suplementy mają ułatwić dostarczenie energii i budulca. Najlepszym rozwiązaniem dla osób mających problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości kalorii, są odżywki typu gainer. 

Niezbędne do budowy mięśni białko dostarczyć możesz przy pomocy odżywek białkowych. 

Suplementem, który zawsze warto mieć w torbie treningowej jest kreatyna. 

Regulatorem wszystkich procesów metabolicznych i utrzymujących nas w zdrowiu są witaminy. 

Wszystkie z wymienionych suplementów warto brać od samego początku przygody z kulturystyką. Zerknij także do naszego poradnika, który przygotowaliśmy właśnie dla osób początkujących. 

Polecamy również: Fit Poradnik dla ćwiczących w domu! Co i jak trenować w domu?

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 27 January 2021
0