SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Suplementy diety na początek

Cześć jestem Krystian! Mam 18 lat! Zamierzam iść na siłownie za parę dni jak zdam prawo jazdy i mam pytanie odnośnie suplementów diety. Jakie suplementy powinienem kupić i jak je stosować, oraz kiedy?. Wiem, że raczej podstawa to białko i kreatyna, ale jakie inne to nie mam pojęcia , więc pytam jakie suplementy diety na początek i jak je stosować, oraz kiedy? Ważę 75 kg, 178 wzrostu i nie wiem jakie jeszcze informacje o mnie zamieścić. W razie czego odpowiem tutaj.

Krystian111 02 October 2022
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Jak sama nazwa sugeruje, suplementy są uzupełnieniem. W tym przypadku mają one poprawić skuteczność naszej diety i dostarczyć związków, które wykazują największą skuteczność w poprawie sylwetki, a w typowej diecie ich brakuje. 

Faktycznie absolutną podstawą jest białko serwatkowe, gdyż jak zapewne wiesz, to właśnie białko jest materiałem budulcowym. Odpowiada też ono za regeneracje i właśnie wzrost mięśni. 

Procesy te możemy przyspieszyć dzięki zastosowaniu kreatyny. Więcej o kreatynie przeczytasz w zaleceniach ISSN. 

Polecamy również: Kreatyna - Stanowisko Międzynarodowego Stowarzyszenia Żywienia Sportowego

Kolejnymi suplementami, które warto uwzględnić, nawet u początkującego jest witamina D3, elektrolity oraz przedtreningówka, oraz sama kofeina. Dzięki tym ostatnim propozycjom możesz trenować ciężej i intensywniej, nawet w te dni, kiedy masz braki energetyczne lub nie czujesz się specjalnie dobrze. 

Przedtreningówki oparte na kofeinie naprawdę dają solidnego kopa, a sama kofeina jest bezpieczna i bezsprzecznie przynosi korzyści na wielu płaszczyznach sportowych. O kofeinie również przeczytasz tutaj: 

Polecamy również: Kofeina - Stanowisko Międzynarodowego Stowarzyszenia Żywienia Sportowego

Nie możesz też pomijać kwestii nawodnienia, jednak sportowcy powinni swojego napoje uzupełniać podstawowymi elektrolitami. Wydaje się to niemal niezbędne. 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 03 October 2022
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować