SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Sposób dawkowania witamin

Witam ;) Kupiłam komplet witamin: Vitamin ADEK,D3 2000,Vitaminall Sport i chciałam zapytać czy mam je brać wszystkie trzy razem? Pytam z tego powodu,dlatego że niektóre witaminy powtarzają się :)

Kate123 26 January 2023
Ekspert odpowiada

Naprawdę trudno odpowiedzieć jednoznacznie na tak postawione pytanie. Między innymi z tego powodu, że dobowe zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminy pochodzące z suplementów diety uzależnione jest głównie od wagi ciała, ogólnej aktywności ruchowej oraz sposobu odżywiania, warunkującego skład witaminowy naszej codziennej diety. 

W przypadku łącznego stosowania wymienionych trzech suplementów problemem może być nadmiar witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, szczególnie witaminy A i D3. Powiem może w ten sposób: patrząc na składy tych suplementów, wiedzę, że nawet zsumowane dawki zawartych w nich witamin nie przekroczą wartości uznawanych za toksyczne, czyli wywołujące chorobę z nadmiaru danej witaminy, zwaną fachowo hiperwitaminozą. Niemniej z drugiej strony obowiązuje zasada, że nie powinno się przekraczać dawkowania witamin sugerowanego przez producenta danego suplementu. Dlatego też, jak powiedziałem na wstępie, nie jestem w stanie odpowiedzieć jednoznacznie na tak postawione pytanie.  

Sławomir Ambroziak Farmakolog 27 January 2023
0