SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Sporty walki - ilość spożywanych tłuszczy w diecie

Witam, interesuje mnie konkretna ilość tłuszczy którą powinienem spożywać, trenuję ciężko mma 3 razy w tygodniu 2 treningi motoryczne co daje nam 5 treningów tygodniowo ( omijając już wypady na rower etc.), ważę 76,5-77kg mam 173 wzrostu, obecnie mam ustalone 98g przy kaloryce 3150 i zastanawiam się czy to odpowiednia ilość

Benson37 31 May 2023
Ekspert odpowiada

Witam!

Jeśli jesteś zainteresowany konkretną ilością spożywanego tłuszczu w diecie, istnieje kilka zaleceń, które można wziąć pod uwagę. Z reguły zaleca się, aby tłuszcz stanowił około 20-35% całkowitej dziennego spożycia kalorii. Jeśli obecnie spożywasz 3150 kalorii dziennie, możesz obliczyć ilość tłuszczu na podstawie tej wartości. 

20-35% z 3150 kalorii = 630-1102,5 kalorii

Przelicz kalorie na gramy:

Każdy gram tłuszczu dostarcza około 9 kalorii

Oblicz ilość tłuszczu w gramach:

Minimalna ilość tłuszczu: 630 kalorii / 9 = około 70 g tłuszczu

Maksymalna ilość tłuszczu: 1102,5 kalorii / 9 = około 122,5 g tłuszczu

Polecamy również: Tłuszcze: czym się różnią? Który lepszy? Poznaj rodzaje kwasów tłuszczowych

To tylko ogólne wytyczne. Każdy organizm jest inny, dlatego ważne jest indywidualne dostosowanie diety do swoich potrzeb i celów treningowych. Wszystko też zależy od tego, jak funkcjonuje Twój metabolizm, jak i od preferencji żywieniowych. Ważne też, by wybierać zdrowe, dobrej jakości tłuszcze. 

Przykładowo oliwa z oliwek i orzechy są bardzo dobrym rozwiązaniem w diecie sportowca, jak i chronią układ krwionośny przed starzeniem się i uszkodzeniami:
https://www.ergo-log.com/fats-from-olive-oil-nuts-protect-rejuvenate-blood-vessels.html

Z doświadczenia jednak mogę Ci podpowiedzieć, że fighterzy dużo lepiej czują się i funkcjonują na wysokich węglowodanach. Stąd możesz przyjąć sobie mniejszą wartość tłuszczu jako poziom wyjściowy. 

 

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 02 June 2023
0