SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Rekonstrukcja acl - porady

Witam jestem leci mi już 5 tydzień po rekonstrukcji acl ciężko osiągnąć mi wyprost brakuje mi może że 3cm zgiecie mam 90st ale z wielkim bólem,mój lekarz mówi że będzie dobrze i karze prostować noge i dociskac kolano tylko że to nie za bardzo pomaga kolano mam jeszcze opuchniete.czy spotkał się ktoś z takim przypadkiem że po takim czasie nie było jeszcze zgiecia oraz wyprostu?dziękuję pozdr

Damiqn 27 May 2023
Ekspert odpowiada

Witaj!

Pełen wyprost powinniśmy osiągnąć około miesiąca po operacji. Jest to optymalny moment na to, aby mocniej popracować ze stawem, zanim dojdzie do mocniejszego utrwalenia choćby wszelkich przykurczów. Do 6 tygodni natomiast już powinna być pełna ruchomość rzepki i kolana. 

Polecamy również: Jak chronić kolana podczas ćwiczeń? Poznaj 7 przydatnych wskazówek

Twoje doświadczenie nie jest nietypowe - wielu pacjentów napotyka trudności z pełnym wyprostem i zgięciem po operacji ACL. Zwłaszcza gdy zaniedbana jest rehabilitacja. Wszystko zależy również od protokołu leczenia, jaki był przyjęty w Twoim przypadku. Z takimi protokołami i ich efektywnością możesz zapoznać się w poniższej publikacji naukowej:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9107547/

Oto kilka rzeczy, które mogą pomóc:

Rekonstrukcja ACL to poważna operacja, a rehabilitacja może trwać wiele miesięcy. Czasami pełne zgięcie i wyprost przychodzą dopiero po kilku tygodniach lub nawet miesiącach intensywnej rehabilitacji. Jednak im później, tym ciężej pracować ze stawem. Regularne sesje z fizjoterapeutą mogą pomóc poprawić zakres ruchu i zmniejszyć ból. Ćwiczenia powinny obejmować delikatne ruchy rozciągające i wzmacniające, które pomagają zwiększyć zakres ruchu bez nadmiernego obciążania stawu. Tutaj indywidualnie fizjoterapeuta powinien wyznaczyć sposób przywrócenia pełnego zakresu ruchu. 

Zakres ruchu może być też ograniczony np. przez obrzęk, który trzeba by było zmniejszyć. 

Pamiętaj, że powinieneś skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, jeśli masz pytania lub obawy dotyczące postępu rehabilitacji. Każdy przypadek jest inny, a profesjonalista na żywo będzie najlepiej wiedział, co jest odpowiednie dla Ciebie. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 29 May 2023
0

dziekuje za wyczerpujacą odpowiedz oraz materiał do przeczytania,doceniam i napewno sie nie poddam ,przed kontuzja trenowałem bjj i chciał bym wrocic na sale choc domyslam sie ze juz nie bedzie to na 100 procent.jeszcze raz dzieki i pozdrawiam.

Anonim 02 June 2023