SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Redukcja u 17-latka

Witam, pytanie o redukcje, byłem wcześniej na redukcji około 1500kcal przy 184cm wzrostu 72kg wagi wiek 17, głównie białkowej z 2g/kg z 15%tłuszczu i reszta węglowodany i wszystko normlanie było przez 2-2.5 miesiąca, potem zacząłem widzieć objawy jak zaparcia, uczucie zimna na stopach czy problemy hormonalne. Obecnie jestem na diecie 1850kcal 27%białka 23%tłuszczu i 50%węglowodanów, bo myśle że to przez za małą liczbe kalori mam te objawy. Czy mam racje, proszę o wskazówki

nick12341234 12 sierpnia 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Taką podaż kalorii u rozwijającego się nastolatka trudno nazwać dietą redukcyjną, jest to raczej dieta głodówkowa. Jeśli taki sposób odżywiania utrzymujemy przez dłuższy okres czasu, to faktycznie należy spodziewać się gorszego samopoczucia, poważnego spowolnienia metabolizmu, no i oczywiście problemów hormonalnych. 

Diety o dużym deficycie energetycznym stosuje się u osób z otyłością, jednak u osób, które nie są otyłe, a mają trochę wagi do zrzucenia, deficyt powinien mieścić się w przedziale od 300 do 500 kcal. 

Zacznij od sprawdzenia swojego zapotrzebowania i użyj do tego naszego kalkulatora. Jest to najlepsze narzędzie w sieci, które także zaproponuje optymalny udział makroskładników. O ile Twoje proporcje makroskładników nie wyglądają źle i są do zaakceptowania, to jednak poziom kalorii jest nie do przyjęcia. 

Link do kalkulatora wklejam niżej i sprawdź, ile kalorii powinieneś spożywać podczas redukcji. 

https://potreningu.pl/kalkulatory/bmr

Jednak w tym momencie myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przejście na zero kaloryczne i zadbanie o prawidłowe odżywienie. Jeśli będziesz utrzymywał dietę normokaloryczną przez okres 2-3 miesięcy, to wszystko powinno wrócić do normy.

Nie zapomnij też o uzupełnieniu witamin i mikroelementów. 

Polecamy również: Dieta normokaloryczna, co to jest?

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 13 sierpnia 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.