SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Problem z wyciskaniem na klatkę - od czego zależy, ile wycisnę?

Dzień dobry. chciałbym zapytać o pewną rzecz. Z czego może wynikać to, że np na 90 kg jestem w stanie spokojnie zrobić z 6 powtórzeń i według różnych kalkulator powinienem mieć maksa między 105, a 110. Tylko, że z każdym dołożonym kilogram siła drastycznie spada i ostatnio jak sprawdzałem maksa to ledwo wycisnąłem 100 kg

izanagi536 25 March 2023
Ekspert odpowiada

Cześć!

Być może istnieje kilka czynników, które wpływają na twoją zdolność do podnoszenia ciężarów i maksymalnego wyciskania. Jednym z nich może być technika. Nawet jeśli masz dużą siłę, nieumiejętne korzystanie z mięśni może wpłynąć na Twoją siłę.

Innym czynnikiem może być wytrzymałość mięśniowa - podczas gdy jesteś w stanie zrobić kilka powtórzeń z dużym obciążeniem, twoje mięśnie mogą nie być wystarczająco wytrzymałe, aby kontynuować ciężką pracę przez dłuższy czas.

Polecamy również: Czy wyciskanie sztangi leżąc to najlepsze ćwiczenie na klatkę piersiową?

Każde ciało jest inne, możliwe, że twoje ciało jest po prostu bardziej odpowiednie do robienia powtórzeń niż do podnoszenia maksymalnych ciężarów. W końcu, jeśli ostatnio doznałeś jakiegoś urazu lub zmieniłeś swoją dietę, to również może wpłynąć na twoją wydajność podczas treningu. 

Kalkulator to tylko kalkulator, on nie bierze pod uwagę wielu czynników. Tam mamy jedynie suche kalkulacje, gdzie po prostu wyliczony jest wynik związany z prawdopodobieństwem. Sama kalkulacja to zbyt mało do oceny siły mięśniowej. Nawet predyspozycje dnia codziennego będą tutaj miały sporo do powiedzenia. Czasem lepiej się wyśpimy, nawodnimy, lepiej zjemy i już siłowo jesteśmy nieco mocniejsi. 

Nie ma co się kierować jedynie kalkulatorem. Tak samo jest np. z wyliczeniem zapotrzebowania kalorycznego. Też są to jedynie szacunki i nie zawsze takie wartości pokrywają się realnie z tym, co się dzieje w ciele. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 26 March 2023
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować