SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Problem z ułożeniem planu

Jeśli badania pokazują, ze tygodniowo powinno się robić na rozne partie po 12 serii lub po 18 na większe, to gdzie jest sens robienia push pull lub góra dół gdzie się robi dana partie 2x w tyg co wychodzi po 30 serii np? Jedna definicja jest przyjęta,ze po 72h regeneruje się mięsień a druga ze w tygodniu max na np biceps to 14 serii. Pogubiony jestem

Adamis 28 March 2023
Ekspert odpowiada

Witaj!

Gdyby to wszystko było takie oczywiste i każdy z organizmów reagował tak samo na dany bodziec treningowy, to istniałby tylko jeden plan treningowy, jeden najlepszy, a cała reszta nie miałaby sensu. 

Badania dowodzą wielu rzeczy, tylko należy umieć je czytać. Np. osoby niewytrenowane zazwyczaj pozytywnie reagują na każdy bodziec i każdy przynosi efekty. W badaniach istotna jest również grupa wiekowa, a niekiedy również płeć. 

Niemniej jednak są jakieś klasyki i do takich należy trening wymieniony przez Ciebie, także trening FBW i góra dół. Ilość serii zależna jest też od poziomu zaawansowania/stażu treningowego oraz celu, jaki w danym momencie nam przyświeca. 

Jeśli chcesz uniknąć pomyłek, to zakładając, że jesteś początkującym, to jednym z najlepszych wyborów będzie trening przedstawiony tutaj: 

Polecamy również: Plan treningowy dla początkujących - schemat góra, dół na 4 dni

Także jak artykuł sugeruje, możesz go poprzedzić FBW. 

Zwróć też uwagę na to, że jeśli jesteś osobą ciężko pracującą fizycznie, to i w tym przypadku ilość serii może być nieco zbyt duża, gdyż ciężka praca fizyczna, jest także jednym z czynników, które mają wpływ na dobór objętości treningowej. Nie ma jednego najlepszego treningu, tak samo, jak nie ma dwóch identycznych osób. 

Pamiętaj też, że trening jest tylko bodźcem, dzięki którym możemy osiągać jakieś zmiany w sylwetce. Jednak o kierunku tych zmian i tak decyduje dieta, a dokładniej mówiąc bilans kaloryczny. 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 28 March 2023
0