SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Problem z budowaniem masy mięśniowej

Witam, chciałbym się z kimś skontaktować kto mógł mi pomóc ponieważ mam problem z nabraniem na masie.

Kurek 29 March 2021
Ekspert odpowiada

Witaj! 

No tak... Czyli "Houston mamy problem"!!!

Tak naprawdę sprawa jest bardzo prosta, jednak należy wiedzieć jak do tego podejść i od czego zależne jest to, czy nasza waga rośnie, czy też nie oraz w jaki sposób możemy na nią wpłynąć. 

Aby zwiększać ogólną masę ciała, wystarczy jeść więcej niż dotychczas. Jeśli przekroczysz swoje zapotrzebowanie, to waga musi się zwiększyć. Niestety opierając się tylko na ilości, większością tego, co zdobędziesz, będzie prawdopodobnie tylko tkanka tłuszczowa. Oczywiście Twoim celem nie jest budowanie masy tłuszczowej, tylko wzmacnianie muskulatury i kształtowanie sportowej, atletycznej sylwetki. 

W tym przypadku punktem wyjścia musi być trening siłowy. Wcale nie musi być to zestaw ćwiczeń, który wykonasz wyłącznie na specjalistycznym sprzęcie na profesjonalnej siłowni. Z powodzeniem możesz trenować w domu. Jeśli masz już za sobą jakieś doświadczenie, to świetnym rozwiązaniem będzie trening góra/dół, który wykonasz w domu przy użyciu hantli. 

Polecamy również: Jak trenować hantlami w domu? Najskuteczniejsze ćwiczenia - plan treningowy

Osoby początkujące powinny zainteresować się treningiem FBW. Taki system treningowy opisaliśmy w tym artykule i, mimo że w tym przypadku został on przedstawiony w kontekście redukcji tkanki tłuszczowej, to musisz wiedzieć, że w obecnych czasach trenuje się identycznie, niezależnie od tego, czy jest t okres robienia masy mięśniowej, czy odchudzanie. Wspomniany trening znajdziesz w poniższym artykule. 

Polecamy również: Gotowa dieta odchudzająca i trening z hantlami dla nastolatka

Teraz przejdźmy do rzeczy najważniejszej, strategicznej, która jest bezwzględnym warunkiem, bez którego waga nie ruszy. 

Oczywiście mowa o diecie z nadwyżką kaloryczną. Jest to taki sposób odżywiania, podczas którego dostarczasz więcej kalorii, niż zużywasz. Natomiast, jeśli Twoja waga do tej pory nie rosła, tzn. że jadłeś poniżej zapotrzebowania. 

W tym artykule Maciej Sulikowski omawia, jak należy się odżywiać, by budować masę mięśniową. 

Polecamy również: Brak efektów w treningu: "robię masę czyli rzeźbę"

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 30 March 2021
0