Witaj!
Przede wszystkim genetyka. Jeżeli masz zapisane w genach, że Twoje barki będą wąskie, to nie masz tutaj znacznego wpływu na układ kostny i rozstaw obojczyków. Trening z ciężarkami nie generuje takiej siły, nie jest ona na tyle wydłużona w czasie, aby wpłynąć na kształtowanie się szkieletu w sposób, w jakim rozumujesz.
Prędzej dojdzie do przeciążenia, uszkodzenia i kontuzji. Jesteś młody i podatny na przeciążenia. W skrajnych przypadkach może wystąpić nawet tzw. załamanie zmęczeniowe kości.
Obręcz barkowa składa się z kości, chrząstki, więzadeł i mięśni. Poszerzenie obręczy barkowej jest trudne, ponieważ jej struktura jest w dużej mierze uwarunkowana genetycznie. Jednak można pracować nad rozbudową mięśni wokół obręczy barkowej, co może dać wrażenie szerszych ramion.
Podciąganie szerokim nachwytem może wpłynąć na rozwój mięśni naramiennych, co przyczynia się do poszerzenia optycznego barków. Jeśli chodzi o szrugsy, angażują one głównie mięśnie czworoboczne, które znajdują się na górnej części pleców, tuż poniżej obojczyków. Te ćwiczenia mogą pomóc w budowaniu mięśni wokół obręczy barkowej, ale raczej nie spowodują poszerzenia samej obręczy barkowej. Im większe kaptury tym obręcz barkowa będzie wydawać się optycznie wąska.
Pozostaje tutaj jedynie w przyszłości rozbudować mięśnie. Nie da się rozciągać kończyn treningiem siłowym, czy poszerzać struktury kostnej. Jeżeli się komuś to udało to tylko dlatego, że miał predyspozycje, by rozwijać się w kierunku szerokich barków. Karłowatości nie leczymy poprzez rozciąganie za ręce i nogi osoby z niskim wzrostem. Tylko robi się to farmakologicznie.