SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Poszerzanie barków - porady

Witam, słyszałem że na obojczyk trudno nałożyć siłę, aby poszerzyć obręcz barkową. Mam dość młode kości (13 lat) więc myślę że mogę coś zdziałać. Dla przykładu, podciąganie tym SZEROKIM nachwytem niby ma rozciągać obręcz barkową ale ktoś kiedyś powiedział że większość nacisku/rozciągnięcia idzie w chrząstki i ręce można wydłużyć, niż barki poszerzyć. Ostatnio przyglądałem się w lustrze z gryfem i robiłem szurgsy, zauważyłem że obojczyk niemiłosiernie pracuje i się rozciąga, pomyślałem w tedy że to na prawdę może poszerzyć barki. Czy to prawda? Z góry pozdrawiam.

Mister_amba_labam_ba 23 March 2023
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przede wszystkim genetyka. Jeżeli masz zapisane w genach, że Twoje barki będą wąskie, to nie masz tutaj znacznego wpływu na układ kostny i rozstaw obojczyków. Trening z ciężarkami nie generuje takiej siły, nie jest ona na tyle wydłużona w czasie, aby wpłynąć na kształtowanie się szkieletu w sposób, w jakim rozumujesz.

Prędzej dojdzie do przeciążenia, uszkodzenia i kontuzji. Jesteś młody i podatny na przeciążenia. W skrajnych przypadkach może wystąpić nawet tzw. załamanie zmęczeniowe kości. 

Obręcz barkowa składa się z kości, chrząstki, więzadeł i mięśni. Poszerzenie obręczy barkowej jest trudne, ponieważ jej struktura jest w dużej mierze uwarunkowana genetycznie. Jednak można pracować nad rozbudową mięśni wokół obręczy barkowej, co może dać wrażenie szerszych ramion.

Polecamy również: 5 ćwiczeń pozwalających zbudować kompletne barki

Podciąganie szerokim nachwytem może wpłynąć na rozwój mięśni naramiennych, co przyczynia się do poszerzenia optycznego barków. Jeśli chodzi o szrugsy, angażują one głównie mięśnie czworoboczne, które znajdują się na górnej części pleców, tuż poniżej obojczyków. Te ćwiczenia mogą pomóc w budowaniu mięśni wokół obręczy barkowej, ale raczej nie spowodują poszerzenia samej obręczy barkowej. Im większe kaptury tym obręcz barkowa będzie wydawać się optycznie wąska. 

Pozostaje tutaj jedynie w przyszłości rozbudować mięśnie. Nie da się rozciągać kończyn treningiem siłowym, czy poszerzać struktury kostnej. Jeżeli się komuś to udało to tylko dlatego, że miał predyspozycje, by rozwijać się w kierunku szerokich barków. Karłowatości nie leczymy poprzez rozciąganie za ręce i nogi osoby z niskim wzrostem. Tylko robi się to farmakologicznie. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 24 March 2023
1
Pytania które mogą Ciebie zainteresować