SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Porady dotyczące zwiększania wagi - jak przytyć?

Witam, mam 23l. Ważę jakieś 62kg, od około 6/7 lat zmierzam się z problemem że nie mogę przytyć ani zbudować większej masy. Miałem dietę w której spożywałem 7tyś kcal dziennie w 7 posiłkach, do tego gainer 2 razy dziennie plus kreatyna, witaminy, odżywkę blackdevil. Nic nie mogłem przytyć, czasami spadam do 58 a czasami wbijam do 64, ale z reguły zawsze trzyma się 62. Nie rosnę tylko rzeźbie przez to, moim marzeniem od kilku lat jest żeby ważyć conajmniej 75kg, macie jakieś rady? Znajomy trener personalny zalecił pójście do lekarza o rozpoczęcie terapii hormonalnej z teściem.

Chudy 19 November 2023
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Twój trener jest nieodpowiedzialny i to on powinien iść do psychiatry... To w kontekście zaleceń stosowania testosteronu w wieku 23 lat.

Natomiast do samego lekarza warto byłoby się przejść i sprawdzić jak u Ciebie funkcjonuje tarczyca, bo ilość wydzielanych przez nią hormonów ma wpływ nie tylko na tempo metabolizmu, ale również na wiele innych funkcji wpływających na ogólny stan zdrowia. 

Samo branie testosteronu może dawać efekt krótkofalowy, a na dłuższą metę może spowodować nawarstwienie się problemów hormonalnych, a przecież jesteś w takim wieku, że nie będziesz brał testosteronu do końca życia. Zaprzestanie przyjmowania teścia spowoduje powrót do poprzedniej wagi, spadek nastroju. Ogólnie po tym będzie gorzej niż wcześniej. 

Pytanie też, czy miałeś dietę 7 tys. na papierze, czy faktycznie zjadałeś te 7 tys. kalorii. Może się zdarzyć, że spalasz aż tyle kalorii, ale temu musiałaby towarzyszyć naprawę spora aktywność ruchowa, np. wioślarze, z którymi trenowałam, zużywali każdego dnia jeszcze więcej kalorii i tutaj naprawdę trzeba pochłaniać ogromną ilość pokarmu, aby nie tracić na wadze. 

Podsumowując, porozmawiaj o problemie z lekarzem, zbadaj tarczyce i te hormony, które on Ci zasugeruje i wróć do nas z informacją, bo to bardzo ciekawy temat. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3040039/

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 20 November 2023
0