SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Pompki, a dodatkowy trening na brzuch

Dzień dobry, czy trenując pompki (różne warianty, m.in. klasyczne, szerokie, na podwyższeniu, diamentowe) 3 razy w tygodniu, czy w dni nietreningowe mogę ćwiczyć trening AB (na brzuch)? Czy może pompki już wystarczająco obciążają brzuch, bo też mięśnie brzucha są aktywowane podczas tego ćwiczenia?

Chris 04 July 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Zacznę może od tego, że nie bardzo wiem, co ma na celu wykonywanie tylko i wyłącznie pompek? Jak się domyślam, nie masz żadnego sprzętu do ćwiczeń i możesz wykorzystać jedynie obciążenie własnego ciała.

Jednak i w ten sposób można przetrenować całe ciało, nie tylko klatkę. Trening trzy raz w tygodniu będzie odpowiedni, a najlepszy system w tym przypadku to FBW, czyli trening całego ciała na każdej sesji. Na większe partie jak nogi, plecy czy klatka wykonuj więcej serii, na barki, ręce i brzuch trochę mniej. Jeśli chodzi natomiast o sposób progresji cotreningowej, to oczywiście w tym wypadku zwiększanie obciążenia odpada. Możesz natomiast zwiększać czas pracy pod napięciem (TUT), czyli długość trwania fazy negatywnej, możesz zwiększać ilość powtórzeń w serii, a z czasem dokupić choćby gumy treningowe. Przykładowy trening z ciężarem ciała znajdziesz w artykule niżej.

Polecamy również: 10 najlepszych ćwiczeń z ciężarem własnego ciała

Natomiast jeśli chodzi o brzuch - oczywiście nie wystarczy jego praca jako stabilizatora przy innych ćwiczeniach. Warto zastosować osobne ćwiczenie na brzuch, na koniec każdego treningu.

Przemek Górynowicz Zawodnik IFBB 06 July 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować