SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Podział treningu - porady

Witam, aktualnie odchudzam się dietą, ale latem zamierzam wrócić do robienia masy na siłowni . Chciałem przed tym trochę potrenować w domu, żeby przyzwyczaić mięśnie do pracy i samemu wyrobić sobie nawyk ćwiczenia. Zacząłem coś robić z planem z (https://www.sfd.pl/art/Odchudzanie/Gotowa_dieta_odchudzaj%C4%85ca_i_trening_z_hantlami_dla_nastolatka_-a5654.html) (tylko bez glute bridge), ale w drugiej połowie ćwiczeń po prostu zaczynam się źle czuć ze zmęczenia, więc pytanie moje, dałoby radę podzielić to na 2 serie treningowe A i B, żebym mógł trenować A/B/A B/A/B?

Rudy Trzmiel 27 March 2023
Ekspert odpowiada

Witaj.

Jeżeli plan z linku, który wkleiłeś, jest dla Ciebie zbyt ciężki, to nie wykonuj całej objętości od razu. Możesz wykonać na start po jednej serii każdego ćwiczenia i tyle. Niech organizm spokojnie przyzwyczai się do treningów i intensywnego wysiłku. Dopiero jak poczujesz się lepiej, to zwiększaj ilość serii, aż dojdziesz do 3 roboczych w każdym ćwiczeniu.

Możesz też wykonać trening w formie obwodowej. Jednak wtedy intensywność będzie nieco większa, ale wykonasz jeden obwód na trening i z głowy. 

Polecamy również: Duża objętość czy ciężar? Którą metodę progresji treningowej wybrać?

Oprócz zmniejszenia objętości całego planu treningowego warto by było się jeszcze przyjrzeć temu, dlaczego ewentualnie brakuje Ci sił i czujesz się słabo. 

Być może tutaj potrzeba zwiększyć kaloryczność diety? Sporo osób rozpoczyna redukcję ze zbyt niskiej kaloryczności, co w połączeniu z wysiłkiem daje taki efekt, że brakuje nam energii. Być może trzeba się tutaj przyjrzeć też temu, co zjadasz i ewentualnie zadziałać w tym zakresie, aby nieco poprawić Twoje posiłki. Chyba że korzystasz też z rozpiski, która jest przygotowana w temacie, to być może trzeba nieco zwiększyć porcję produktów. 

Początki bywają dość trudne, żeby to wszystko na spokojnie opanować, ale zobaczysz, że działo bardzo szybko przyzwyczaja się do wysiłku i z tygodnia na tydzień powinno być dużo lepiej. 

Nie zapomnij o włączeniu podstawowych witamin d3, k2 i kwasów tłuszczowych omega 3
https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Omega_3_K2_D3-opis35318.html

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 28 March 2023
1

Dziękuje za odpowiedź. Podzielenie treningu miało też pomóc z brakiem czasu związanym ze studiami. Przy treningu obwodowym tym bardziej nie wytrzymywałem kondycyjnie. Myślałem nad ogólnym zmniejszeniem serii do 2, ale wtedy chyba nie byłbym w stanie dostatecznie stymulować mięśnie, stąd pomysł na podzielenie treningu na dwa. Kalorii nie jestem w stanie liczyć, więc opieram się na pomiarach 2 razy w tygodniu. Uważam, żeby nie przekroczyć tempa odchudzania 1% masy ciała na tydzień.

Rudy Trzmiel 01 April 2023
Pytania które mogą Ciebie zainteresować