SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Plan treningowy dla 14-latka

Mam 14 lat, około 160cm wzrostu, 50-55kg wagi. Mam już trochę treningów za sobą, ale na różnych planach, w domu na hantlach 3.5kg i w sumie bezsensownych takich średnich. Czy mogę zacząć swoją przygodę z treningami na takim prostym schemacie (sprzęt to ławka, hantle, sztanga - podstawowe). 1 dzień wyliczam maxy dla 4 ćwiczeń: Przysiad Wyciskanie sztangi leżąc Martwy ciąg Wiosłowanie następnie wyliczam dla każdego ćwiczenia od 60 do 75% ciężaru maksymalnego. trening zaczynam od rozgrzewki i robię go tak: Przysiad 4x12 60% max Wyciskanie sztangi leżąc 4x12 60% max Martwy ciąg 4x12 60% max Wiosłowanie 4x12 60% max Rozgrzewka wygląda tak: Pajacyki Kilka przysiadów, podskoków, burpeesów. Kilka dynamicznych wymachów plan 3x w tygodniu (poniedzialek, sroda, piatek)

bemxio 01 October 2020
Ekspert odpowiada

Witamy!

Cieszymy się, że trenujesz w domu i chcesz pozyskać wiedzę z naszej strony, a my chętnie w tym ci pomożemy! 


Na start trening na hantlach to bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli chodzi o początki aktywności. Jednak ciężar, jakim trenujesz jest dość niewielki i ciężko w pewnym etapie będzie zwiększyć bodziec dla mięśnia. Dobrze więc zrobiłeś, że rozbudowałeś nieco swój asortyment, o dodatkowe sprzęty

Co do treningu na hantlach, na łamach portalu mamy artykuł poświęcony temu zagadnieniu, zapoznaj się proszę z nim, być może wyłapiesz jakieś ćwiczenia, które wykorzystasz u siebie. 

Polecamy również: Trening z hantlami. Czy można ćwiczyć samymi hantlami?

Analizując Twój plan...

1 dzień wyliczam maxy dla 4 ćwiczeń - na tym etapie bym zrezygnował z maksów, chyba, że były potrzebne do wyliczenia wersji roboczych, to ok, jednak nie korzystaj z nich w planie, bo jesteś jeszcze młody i przyjdzie czas na ciężkie treningi. 
Przysiad
Wyciskanie sztangi leżąc
Martwy ciąg
Wiosłowanie

następnie wyliczam dla każdego ćwiczenia od 60 do 75% ciężaru maksymalnego.
trening zaczynam od rozgrzewki i robię go tak:
Przysiad 4x12 60% max
Wyciskanie sztangi leżąc 4x12 60% max
Martwy ciąg 4x12 60% max
Wiosłowanie 4x12 60% max

Plan bym podzielił na A i B i w planie A robił siady, a w planie B martwy ciąg. Te dwa ćwiczenia na jednej sesji treningowej w tym wieku to zbyt duże obciążenie dla odcinka lędźwiowego grzbietu i zdecydowanie nie rób ich na jednej sesji treningowej.

Przykładowo może wyglądać to tak:

A
przysiad
wiosłowanie sztangą
wyciskanie leżąc
wyciskanie stojąc

B
martwy ciąg
przysiad bułgarski
wiosłowanie sztanga lub hantla
wyciskanie leżąc sztangi lub hantli
wyciskanie stojąc sztangi lub hantli

i masz nieco różnorodność ćwiczeń

co do rozgrzewki ok, objętość 4x12 rownież może zostać

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 01 October 2020
1

Dziękuję bardzo, a z ciężarem? To zacząć po prostu z dowolnym bylebym czuł ten ciężar, nie obliczać ciężaru np 60% z maxów?

bemxio 01 October 2020