SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Odżywki dla cukrzyka

Dzien dobry, jestem cukrzykiem typu 1. Poszukuję białka oraz czegoś przed treningiem? Proszę mi polecić odżywki lub suplementy dla cukrzyka. Pozdrawiam Filip

Filip 12 March 2023
Ekspert odpowiada

Jeżeli chodzi o odżywkę białkową, to w przypadku cukrzycy dobra będzie zasadniczo każda odżywka wysokobiałkowa, czyli zawierająca ok. 80 lub więcej procent białka. Zawartość węglowodanów jest bowiem w tego typu odżywkach bardzo niska; przykładowo izolat białka serwatkowego zawiera jedynie ok. 1% laktozy. 

Jeżeli natomiast chodzi o tzw. suplementy przedtreningowe, to nie należałoby polecać takich, które zawierają w składzie wysokie dawki kofeiny. Chodzi bowiem o to, że kofeina, szczególnie w wysokich dawkach, utrudnia kontrolę glikemii. Godne polecenia będą natomiast produkty oparte na takich aminokwasach jak BCAA, arginina i cytrulina.

Należy jednak pamiętać, iż obowiązuje zasada, że osoba leczona aktualnie farmakologicznie z uwagi na jakąś przypadłość zdrowotną, decyzję o włączeniu jakiegokolwiek nowego środka, nawet suplementu diety, może podjąć dopiero po konsultacji z lekarzem prowadzącym jego przypadek chorobowy i po uzyskaniu jego akceptacji.  

Sławomir Ambroziak Farmakolog 13 March 2023
0