SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Odżywki dla 16latka

Dzień dobry. Syn lat 16 od miesiąca trenuje 5-6 (x1h) dni w tygodniu na siłowni i 2 dni(x1h) w tygodniu basen. Nie ma problemów z nadwagą, chce poprawić swoją sylwetkę, biceps klatka itp :) Czy powinien stosować jakiej białko i inne odżywki Czy lepiej dla tak młodego człowieka aby się wstrzymał? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lola 04 February 2023
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Przede wszystkim, syn spędza na siłowni zbyt wiele czasu, gdyż w okresie rozbudowy masy mięśniowej i jej zwiększania nie powinno się trenować siłowo więcej niż 3 x w tygodniu (szczególnie w przypadku 16-latka).

Większe objętościowo treningi i wykonywane częściej przynoszą znacznie gorsze rezultaty, gdyż mięśnie rosną wtedy, gdy się regenerują. Przy takiej częstotliwości treningów regeneracja jest z pewnością zaburzona. 

Czy odżywki są potrzebne? 

Wspomniałam już o regeneracji, od której to zależny jest wzrost mięśni, ale także stan zdrowia. Głównym składnikiem diety, który odpowiada za regenerację, jest białko i nie chodzi tutaj tylko o białko z odżywek, ale ze wszystkich innych źródeł pokarmowych. 

Osoby nieaktywne powinny spożywać co najmniej 1 g białka na kilogram masy ciała. W przypadku osób trenujących, zapotrzebowanie to, rośnie co najmniej dwukrotnie. O rekomendowanych ilościach białka dowiesz się z poniższego opracowania. Naprawdę warto je przeczytać. 

Polecamy również: Białko - Stanowisko Międzynarodowego Stowarzyszenia Żywienia Sportowego

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo odżywki białkowej, to jest to produkt pochodzący z mleka - niejako mleko pozbawione tłuszczu i cukru. Codzienna konsumpcja odżywki białkowej jest z pewnością zdrowsza i bezpieczniejsza niż codzienna konsumpcja mięsa. 

Warto również zainteresować się elektrolitami. Jedną kapsułkę można rozpuścić sobie w wodzie i zabrać na trening. Sugeruję też rozważyć zakup witaminy D3 i K2 + wapń. W tak młodym wieku będzie to niezwykle przydatny suplement. 

https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Calcium_D3_ _K2-opis38338.html

Podrzucam jeszcze kompletny plan treningowy i dietetyczne dla nastolatka i myślę, że to z tego artykułu powinien czerpać inspiracje treningowe, a Tobie pomoże zrozumieć, jak konstruować posiłki dla nastoletniego sportowca. 

Polecamy również: Dieta i trening na masę dla początkujących, nastolatków

Odpowiednią odżywką na początek będzie WHEY PROTEIN.

Pozdrawiam,

Inez 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 04 February 2023
0

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Teraz sobie zdałam sprawę że palnęłam głupotę z tą siłownią. Nie to miałam na myśli a wyszło jak wyszło:) . Poniedziałek basen Wtorek siłownia Środa basen Czwartek siłownia Piątek siłownia Plus jakiś tam wf szkolny. Dziękuję za podesłane linki, zabieramy się za lekturę

Anonim 04 February 2023