SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Odżywka białkowa - kiedy i jak stosować szejk proteinowy?

Cześć, ćwiczę na siłowni i chciałbym trochę dociąć, czy jeżeli zacznę brać 30g białka w szejku dziennie więcej, bez diety i innych wspomagaczy, to jak to wpłynie na moją sylwetkę?

CHVOS 26 January 2023
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, czym jest odżywka białkowa.

Jeżeli spojrzysz na nią pod kątem odżywczym, to jest to produkt dostarczający białko. Równie dobrze możesz zejść 150 g piersi z kurczaka i efekt dla organizmu będzie bardzo podobny. Oczywiście nie piszę tego, byś zrezygnował ze stosowania białka w proszku, bo sam korzystam z odżywek, jednak chcę, byś zrozumiał, do czego służy dany suplement. Jest to bardzo łatwy i przyjemny sposób na uzupełnienie diety. 

Polecamy również: Białko i odżywki białkowe - kompendium wiedzy

Zmieniając nieco Twoje pytanie, zadaj sobie je jeszcze raz. Jak dodatkowe 150 gramów mięsa w diecie wpłynie na Twoją sylwetkę?
To jedynie uzupełnienie diety, której nie prowadzisz. Nie wiemy więc z jakim skutkiem te 30 g będzie wpływać na Twoje możliwości budowania formy. Jeżeli Twoja dieta bazuje na kiepskiej jakości produktach, nie ma w niej pokarmów odżywczych, to takie 30 g białka jedynie podniesie wartość diety. Nie ma tutaj co liczyć na zmiany w sylwetce.

Co robić?

W zależności od tego, czy chcesz budować mięśnie, czy też redukować tłuszcz musisz minimum wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne. Wtedy odejmujesz pewna wartość kalorii, gdy chcesz schudnąć lub dodajesz, gdy chcesz przytyć i zbudować masę. Odżywkę traktujesz jako element takiej diety. 

Polecamy również: Ile się powinno zjadać protein? Realne zapotrzebowanie na białko

Oczywiście przy tym musisz odpowiednio ćwiczyć i poświęcić czas na regenerację. Wtedy te wszystkie elementy zebrane w całość dadzą Ci wymierne korzyści w postaci zmian sylwetkowych. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 27 January 2023
0