SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Odżywka białkowa - ile porcji dziennie, aby sobie nie zaszkodzić?

Witam mam takie pytanie chce zacząć stosować odżywkę białkową ale na stronie producenta zalcane są 3 porcje dziennie a ja według moich wyliczeń będę używać 1 porcji i to tylko w momencie kiedy nie będę w stanie dostarczyć białka w inny sposób czy to nie spowoduje żadnych powikłań?

Gizno 03 February 2023
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Nie wiem, o jakim konkretnie produkcie mowa i jakiej marki, natomiast najczęściej producenci odżywek białkowych sugerują spożycie od 1 do 2 porcji dziennie. Oczywiście każdy musi dostosować ilość spożywanej odżywki białkowej pod swój dzienny bilans kaloryczny i makroskładniki. 

Sportowcy i osoby aktywne, aby utrzymać masę mięśniową i prawidłowo się regenerować, powinni dostarczać średnio 1,8-2,5 g białka na każdy kilogram masy ciała. Wszystko zależy od celu treningowego i dyscypliny, jaką uprawiamy. 

Więcej na temat wytycznych dotyczących spożywania białka, znajdziesz w Stanowisku Międzynarodowego Stowarzyszenia Żywienia sportowego, które załączam niżej. 

Polecamy również: Białko - Stanowisko Międzynarodowego Stowarzyszenia Żywienia Sportowego

Oczywiście białko warto dostarczać z różnych źródeł pokarmowych. Odżywki białkowe są bardzo dobrym jego źródłem, ze względu na lekkostrawność (co jest ważne, szczególnie jeśli intensywnie trenujemy). 

Dzienne spożycie odżywek białkowych nawet w ilości 100 g proszku, nie będzie miało negatywnego skutku na nasze zdrowie. Pamiętajmy, że jest to żywność (białko - pochodzenia mlecznego) w postaci proszku. 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 04 February 2023
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować