SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Nagły spadek siły - jaki jest powód?

Witam ostatnio czuje że moja silniejsza ręka staje się dużo słabsza trenuje około 4miesięcy i niedawno wyciskałem na ławce 60kg na 7 a trening póżniej na 2 nie czuje jakiegoś bólu w ręce zrobiłem sobie tygodniową przerwe lecz dużo nie dała macie może jakieś porady? z góry dzięki

Mikołaj 05 February 2023
Ekspert odpowiada

Witaj!

Rozumiem, że masz na myśli to, że Twój progres się nie utrzymuje, a nawet nastąpił regres?

Jest to dość całkiem "normalne" zjawisko, niekoniecznie pożądane. Dlaczego dochodzi do spadków siły mięśniowej?

1. Przede wszystkim to naturalny proces

Nie da się być zawsze u szczytu formy. Jeżeli np. wyczerpałeś progres, to naturalnym zjawiskiem jest wykonanie tzw. deload, czyli zejście z ciężarów w dół. Po wykonaniu całego cyklu progresji powinniśmy nieco zluzować i ponownie rozpocząć kolejny cykl po 2-3 tygodniach na niższych ciężarach.

2. Być może nie prowadziłeś żadnej sensownej progresji?

O tym, jak progresować, jak trenować napisałem w poniższym artykule:

Polecamy również: Jak planować progresję w treningu na masę?

3. Brak dobrej regeneracji

Twoje mięśnie potrzebują solidnego treningu, ale i optymalnej regeneracji. Oznacza to, że musisz dać im odpowiedniej przerwy między treningami, aby zbudować siłę. Gdy trenujemy, zbyt często jeden bój np. wyciskanie sztangi leżąc, to mięśnie mogą nie nadążyć. 

4. Dieta i suplementacja

Ostatni punkt to odżywianie. Musimy uwzględnić niezbędna energie do budowania siły. Podobnie wykorzystać można suplementację, aby uzupełnić niedobory dietetyczne, jak i przyspieszyć regenerację.  

Co robić?

Jeżeli nie wydarzyła się kontuzja, to przyczyny musisz szukać w powyższych punktach. Musisz zrobić kulturystyczny rachunek sumienia i odpowiedzieć sobie na pytanie na, ile masz dopracowany trening, dietę i regenerację. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 06 February 2023
1
Pytania które mogą Ciebie zainteresować