SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Megabol Testosterol 250 w suplementacji 17-latka

czy megabol testosterol 250 w wieku 17 lat to bezpieczne rozwiązanie staż +- 2 lata z lekkimi przerwami

zegbal 18 March 2023
Ekspert odpowiada

Suplement Testosterol 250 firmy Megabol to produkt oparty na sterolach roślinnych, zwanych też inaczej fitosterolami, pochodzących z ekstraktów z ziaren soi i nasion dzikiej róży.

Sterole roślinne są zbliżone strukturą chemiczną do ludzkich hormonów z grupy hormonów steroidowych, m.in. do męskich hormonów płciowych - androgenów, takich jak przykładowo testosteron. Ponieważ androgeny wnoszą znaczący udział w rozwój tkanki mięśniowej, dlatego też w badaniach na izolowanych komórkach mięśniowych, zwierzętach i w badaniach ankietowych z udziałem trenujących siłowo atletów wykazano, że sterole roślinne wspomagają przyrost masy mięśniowej.

W wieku 17 lat mamy do czynienia z tzw. burzą hormonalną, kiedy to wartości męskich hormonów płciowych utrzymują się u młodzieńców na najwyższych poziomach. Niby zazwyczaj sugeruje się, aby w tym wieku nie przyjmować bez wyraźnego wskazania medycznego jakichkolwiek środków, ingerujących w gospodarkę hormonalną. Jednakże w toku badań nie udało się udowodnić, aby sterole roślinne oddziaływały na rozwój tkanki mięśniowej poprzez szlaki sygnalizacyjne androgenów. Z badań tych raczej wynika, że związki te działają głównie na drodze aktywacji szlaku sygnalizacyjnego innych hormonów anabolicznych - insuliny i insulinopodobnego czynnika wzrostu typu 1 (IGF-1), i jednoczesnego hamowania szlaku sygnalizacyjnego katabolicznego kortyzolu.

Osobiście nie widzę więc jakichś większych przeciwwskazań do uzupełniania diety 17-latka suplementem Testosterol 250, tym bardziej że i tak przyjmuje on naturalnie steroidy roślinne, spożywając przykładowo rośliny strączkowe, orzechy czy oleje roślinne. Muszę jedynie przypomnieć, że osoba niepełnoletnia nie powinna włączać do swojej diety żadnych suplementów bez wiedzy i zgody rodziców.  

Sławomir Ambroziak Farmakolog 20 March 2023
0