SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kreatyna HCL czy kreatyna monohydrat?

Czym różni się kreatyna - monohydrat od formy HCL? Jakie są zalety kreatyny w formie HCL?

Kreaton 26 September 2022
Ekspert odpowiada

Kreatyna to dobrze wszystkim znany suplement diety, przeznaczony w pierwszej kolejności dla aktywnych fizycznie i sportowców, wspomagający rozwój masy i siły mięśni w odpowiedzi na trening siłowy. Rzeczywiście w przypadku kreatyny pojawia się na rynku suplementów diety wiele jej form, między innymi monohydrat kreatyny czy właśnie kreatyna HCL.

Monohydrat kreatyny to hydrat organiczny. Hydraty organiczne to takie związki, które powstają w efekcie przyłączenia przez daną molekułę organiczną, w tym przypadku przez kreatynę, cząsteczki wody. Tak więc monohydrat kreatyny to forma uwodniona tego związku, która naturalnie występuje w naszym organizmie, szczególnie w tkance mięśniowej. 

Z kolei kreatyna HCL, czyli chlorowodorek kreatyny, to kreatyna w postaci jej soli z kwasem chlorowodorowym, czyli dobrze znanym kwasem solnym. Ta forma kreatyny jest dobrze rozpuszczalna i stabilna w kwaśnym środowisku przewodu pokarmowego, przez co powinna być teoretycznie lepiej przyswajalna od kreatyny pochodzącej z jej monohydratu. To z kolei powoduje, że kreatyna HCL może być stosowana w mniejszych dawkach, a suplementacja z jej wykorzystaniem nie wymaga wstępnej fazy ładowania, jaka jest zwykle polecana w przypadku suplementacji monohydratu kreatyny. 

Sławomir Ambroziak Farmakolog 28 September 2022
0