SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Komplety amator i początek z treningiem siłowym

Cześć, zacznę od tego, że mam 190cm wzrostu, 95kg wagi. Tkanka tłuszczowa zdaje się niestety na /-26%. Obliczyłem od razu zapotrzebowanie kaloryczne /-3000kcal. Nigdy nie byłem na żadnej takiej diecie, ale nie obzeralem się też, kilka posiłków dziennie, teraz ograniczyłem do zera w sumie słodycze, piję dużo wody. Nigdy, serio, nigdy nie ćwiczyłem i nie pracowałem długo fizycznie. Zawsze wysoki szczupły, od kilku lat już jest to tylko praca biurowa 8-16. Od tego czasu właśnie waga ruszyła, stąd pojawił się tłuszcz. Żeby tego było mało nie mam jakichś wielkich ulanych rąk, jest brzuszek, ale ręce takie szczupłe dość, choć nie jestem chuderlakiem. Ostatnio kupiłem pierwszy w życiu sprzęt. Hantle, sztangę, obciążenia, gumy oporowe, wałek do brzucha. Trening: Martwy ciąg klasyczny Uginanie ramion ze sztangą Wyciskanie sztangi leżąc Przysiady ze sztangą Wiosłowanie sztangą Wspięcia na palce ze sztangą Wiosłowanie hantlem jednorącz Wyciskanie hantli siedząc

Luke 27 June 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Ładnie wszystko opisałeś, tylko nie bardzo wiem, gdzie tu jest pytanie do nas? Domyślam się jedynie, że może chodzić Ci o ocenę treningu. Na tym więc się skupię.

Zacznę od tego, że bardzo dobrze, że wybrałeś na początek trening FBW. Idealnie nadaje się on dla osób początkujących. Nie napisałeś nic o seriach i powtórzeniach. Tu więc mogę doradzić Ci, abyś na większe partie jak nogi, plecy, klatka wykonywał 4-5 serii każdego ćwiczenia, na mniejsze barki i ramiona natomiast 3-4 serie. Jeśli chodzi o powtórzenia, to trzymałbym się nieco wyższych zakresów. Z początku Twoja technika na pewno nie będzie idealna, więc schodzenie poniżej 6 powtórzeń w serii może skończyć się kontuzją.

Jeśli chodzi o dobór ćwiczeń, to tutaj nie jest źle. Brakuje jednak ćwiczenia na triceps i niepotrzebne są 2 rodzaje wiosłowania. Ćwiczenie takie jak uginanie sztangą też powinno znaleźć się bliżej końca treningu, wykonane już po wszystkich większych partiach. Na zakończenie dodaj jeszcze coś na brzuch i trening będzie kompletny. 

Tutaj znajdziesz dobry trening i dietę. Mimo że tytuł artykułu sugeruje, że to dieta na masę to gdy zastosujesz w swoim przypadku te 2500 kcal, to zaczniesz redukować tłuszcz. Możesz spokojnie zastosować ten schemat treningowo dietetyczny: https://www.sfd.pl/art/Trening/Dieta_i_trening_na_masę_dla_początkujących,_nastolatków-a5727.html

Gdybyś chciał dowiedzieć się więcej o treningu dla początkujących, zapraszam do zapoznania się z naszymi artykułami.

Polecamy również: Od czego zacząć? 8 tygodniowy plan treningowy dla początkujących!

Polecamy również: Plan treningowy dla początkujących

Przemek Górynowicz Zawodnik IFBB 29 June 2021
0

Ucięło przez limit znaków i rozłożyłem na dwie części, w której odpowiedzi udzielił już drugi ekspert, ale wkleję :) "I jest mi wstyd, nie jestem w stanie po serii ćwiczeń wycisnąć 8kg hantla ręką. Jestem początkującym, jest ten tłuszcz. Do tego uginanie ramion ze sztangą.. ze sztangą +/- 22 kg, robię przykładowo 4x 9 i te ostatnie powtórzenia w ostatniej serii daje z siebie totalnie max. Takie obciążenia to chyba żart? Ale nigdy wcześniej nie ćwiczyłem, nie robiłem treningu siłowego, postanowiłem to zmienić. Czytałem opinie, tematy, zacząłem robić taki trening jak wyżej 3x w tygodniu (pon, środa, piątek, a we wtorki i czwartki biegam). Co proponujecie, dorzucić obciążenia, zmniejszyć liczbę powtórzeń? Obawiam się, że te podnoszenie 20 paru kilogramów nie przyniesie żadnych rezultatów, ale czuję mięśnie. Chcę spalić ten tłuszcz, a z drugiej strony przytyć, w sensie zbudować, nabrać tych mięśni.. Myślałem też o diecie pudełkowej, ale ten trening i obciążenia.. Może suple?"

Anonim 29 June 2021