SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kiedy i jak stosować mass gainer?

Witam,mam pytanie o gainera. Mam 16 lat i chciałbym zacząć brać mass gainera oprócz tego biorę kreatynę i białko,ale moja waga nie idzie w górę tak jakbym chciał bo ciężko u mnie z jedzeniem aby jeść dobrze i w miarę zdrowo,czy mógłbym brać takiego mass gainera bez jakiś skutków ubocznych? 16 lat 175 cm wzrostu 57kg 6 miesięcy dobrego trenowania bez większych przerw

Kubaa 26 January 2023
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przede wszystkim musisz dowiedzieć się, po co jest gainer i do czego służy.

Gainer to taki lekkostrawny kurczak z ryżem, gdzie otrzymujemy niewielki kawałek mięsa za to sporo ryżu. Co to oznacza? Że powinieneś go traktować jedynie, jako uzupełnienie diety. Nie jest to magiczny proszek na porost masy. Czasem nawet dodanie gainera może się okazać zbyt mała wartością kaloryczną, a później obserwujemy wpisy, że jakiś produkt jest słaby, bo komuś nie poszła po nim masa.

Polecamy również: Odżywki na masę ranking - najlepszy gainer

Masa rośnie jedynie od nadwyżki kalorycznej. Jeżeli taki geiner będzie u Ciebie tworzył nadwyżkę, to istnieje duża szansa, że coś zbudujesz, wspierając się nim. 
Co do skutków ubocznych tutaj wróć do pierwszego akapitu mojej wypowiedzi. Gainer to nic innego jak jedzenie w proszku, nie ma on szkodliwego wpływu na zdrowie, układ hormonalny itd. Bez skutków ubocznych można go stosować.

Ważysz dość mało, Twoja masa ciała wskazuje na to, że są znaczące problemy z odżywianiem. Łapiesz się już za białko, kreatynę, chcesz jeszcze całość uzupełniać gainerem, gdzie Twoje zapotrzebowanie kaloryczne waha się pewnie w granicach 2600 kcal. Odżywki i suplementy są bardzo dobrym dodatkiem. Potrafią naprawdę działać cuda, jednak bez odpowiedniej diety i solidnego treningu nie będą w stanie wykazywać swojego potencjału. 

Zastanów się nad tym, czy nie wrócić do podstaw i nie popracować nad dietą. Bo niestety same suplementy i odżywki nie zrobią za Ciebie roboty. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 26 January 2023
0