SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kiedy brać białko?

Kiedy najlepiej brać bialko przed czy po trneingu? Biorę soje

sfikus 19 November 2023
Ekspert odpowiada

Cześć. 

Ważne, aby pamiętać, że istotne jest utrzymanie ogólnej puli spożycia białka na poziomie 1,5-2g na każdy kilogram masy ciała, w przypadków sportów sylwetkowych lub jest 0,5 g więcej, gdy redukujemy masę ciała. 

Kolejną istotną kwestią jest, aby białka zarówno w formie odżywek, czy też to dostarczane z posiłków było rozłożone mniej więcej równomiernie w skali dnia, np. ok. 30-40 g, co 3-4 h. 

Niewiele mówi mi Twój podpis, ani też nie znam Twojej sytuacji, jaki jest obecnie Twój cel treningowy, ani jakie są Twoje parametry i czy jesteś dziewczyną, czy może chłopakiem - to również ma znaczenie. 

Wybór białka sojowego nie należy też do optymalnych pomysłów i jeśli do takiego wyboru prowadzi Cię weganizm, to na przyszłość wybieraj mieszanki białek roślinnych, a nie pojedyncze białka roślinne. Wtedy niwelujesz problem niedoboru ograniczających aminokwasów. 

W sportach sylwetkowych najważniejszą rolę przypisuje się potreningowej porcji białka i jeśli masz zamiar brać jedną porcję dziennie, to będzie to najlepszy moment. 

https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12970-017-0177-8

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 19 November 2023
0