SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Karmienie piersią 2 miesiąc

Czy odżywki białkowe serwatkowe nie zaszkodzą przy karmieniu piersią? Karmię piersią drugi miesiąc. Jakie są wskazane odżywki dla osoby karmiącej piersią?

Monika 25 March 2023
Ekspert odpowiada

Zasadniczo obowiązuje taka zasada, że kobieta karmiąca piersią nie powinna stosować żadnych medykamentów czy suplementów, które albo nie są jej bezwzględnie dla zdrowia potrzebne, albo nie mają wyraźnego wskazania do stosowania u kobiet w okresie laktacji.

Niemniej w okresie laktacji znacznie wzrasta zapotrzebowanie organizmu kobiety na białko, a że zapotrzebowanie to nie jest wcale banalnie łatwo pokryć poprzez spożywanie powszednich produktów pokarmowych, dlatego myślę, że dla odżywek wysokobiałkowych, wskazywanych zwykle dla sportowców, można tu zrobić wyjątek.

Oczywiście same białka serwatkowe nie mogą być w jakikolwiek sposób szkodliwe dla organizmu maki karmiącej piersią i karmionej przez nią pociechy. Nie da się już natomiast powiedzieć tego samego o niektórych dodatkach, stosowanych w odżywkach wysokobiałkowych, takich jak barwniki, dodatki aromatyczno-smakowe czy bezkaloryczne zamienniki cukru, zwane potocznie słodzikami.

Dlatego radziłbym poszukać odżywki wysokobiałkowej, opartej na białkach serwatkowych, typu "natural", czyli o smaku neutralnym, bez dodatku poprawiaczy smaku i aromatu. Należy również sprawdzić, czy dana odżywka nie została wzbogacona o ekstrakty ziołowe, wspomagające rozwój umięśnienia, jak przykładowo ekstrakt z żeńszenia, co nieraz się zdarza w przypadku odżywek wysokobiałkowych, przeznaczonych dla sportowców. No i zdecydowanie należałoby unikać w okresie laktacji odżywek opartych na białkach pochodzenia roślinnego, zwanych potocznie wegańskimi, albowiem produkty tego typu mogą zawierać naturalne, roślinne związki aktywne biologicznie o aktywności żeńskich hormonów płciowych.    

Sławomir Ambroziak Farmakolog 27 March 2023
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować