SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jakie suplementy stosować przed i po treningu biegowym?

Jakie suplementy najlepiej stosować przed i po treningu biegowym?

Anonim 23 March 2023
Ekspert odpowiada

Witaj!

Wszystko zależy od tego, czy mówimy jedynie o typowej suplementacji, czy bierzemy też pod uwagę odżywki, które mają za zadanie wspomóc pracę metabolizmu energetycznego itd. 

Przed treningiem:

Spożywanie szybko przyswajalnych węglowodanów, takich jak banan, baton energetyczny lub napój izotoniczny, może dostarczyć energii potrzebnej do utrzymania intensywnego tempa biegu. Ważny jest tutaj timing, aby nie spożywać zbyt ciężkostrawnych węglowodanów bezpośrednio przed wysiłkiem. 

Beta-alanina może pomóc zwiększyć poziom karnozyny w mięśniach, co może opóźnić wystąpienie zmęczenia i poprawić wytrzymałość. 3-6 g na porcje można tutaj wrzucić, choć pamiętajmy, że nie działa ona doraźnie. 

Kofeina może zwiększyć czujność, zmniejszyć odczuwanie wysiłku oraz poprawić wydajność podczas biegu. Dawkowanie 200-400 mg na porcje w zależności od odczuć. 

Można też wykorzystać gotowy produkt jak LOCO Energy and Speed
https://sklep.sfd.pl/LOCO_Energy___Speed-opis42041.html#opis

Po treningu:

Spożywanie białka po treningu może pomóc w regeneracji mięśni. Porcja 30 g odżywki jest tutaj dobrym pomysłem. Węglowodany, są potrzebne po treningu, aby uzupełnić zapasy glikogenu w mięśniach i przyspieszyć regenerację. Owoce, batony energetyczne, napoje izotoniczne. Można również dorzucić kreatynę i beta-alaninę. 

To są takie podstawy okołotreningowe. Oczywiście bieganie jest wysiłkiem typowo tlenowym, wytrzymałościowym i suplementację można tutaj dowolnie rozbudować o produkty, które będą wspomagać pracę mięśni w tym kierunku. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 24 March 2023
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować