SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jaki rodzaj białek znajduje się w WHEY PROTEIN?

Jaki rodzaj (konkretnie) białek znajduje się w białku WHEY PROTEIN?

WIKKO 19 November 2023
Ekspert odpowiada

Witaj!

Rodzaj białek w WHEY PROTEIN definiuje sama nazwa. WHEY PROTEIN oznacza białko serwatkowe, a dodatkowo na etykiecie możesz przeczytać, że jest to WPC.

WPC jest koncentratem białek serwatkowych, jest to produkt, który pochodzi z mleka. Dodać warto, że w mleku oprócz białka serwatkowego znajduje się też białko kazeinowe. Jednak w WHEY'ach nie ma kazeiny, ale można ją kupić osobno. Białko serwatkowe należy do tych najszybciej wchłanianych i o najwyższych walorach odżywczych oraz najwyższej przydatności w sportach siłowo-sylwetkowych.

Kazina również ma swoje walory, gdyż jest białkiem wolno wchłanianym. Aminokwasy zawarte w niej uwalniają się bardzo powoli, dlatego sportowcy wyczynowi stosują ją najczęściej na noc. 

Białko serwatkowe to jednak nie tylko koncentrat, gdyż na rynku znajdują się również izolaty białek serwatkowych, które są jeszcze mocniej przefiltrowane, niż koncentraty. W efekcie czego otrzymuje się produkt o wyższej zawartości białka, a niższej zawartości tłuszczu i węglowodanów.

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23446962/

 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 19 November 2023
0