SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak zbudować sześciopak w wieku 13 lat?

ćwiczę od roku kolarstwo, jeżdżę codziennie od 20KM do 65KM i mam bardzo mały sześciopak. Do kolarstwa dokładam jeszcze ćwiczenia ogólnorozwojowe i odżywiam się zdrowo. Mam 13 lat. waga: 53 KG wzrost: 167 CM co mogę zrobić żeby zbudować większy sześciopak??

XxWojanoxX 08 June 2023
Ekspert odpowiada

Witaj!

W Twoim wieku ciężko spodziewać się mięśni, jakie można zobaczyć na okładkach czasopis fitness i to w dodatku u dorosłych mężczyzn. Na to będziesz musiał trochę poczekać. 

Czas jednak płynie bardzo szybko i jeśli jak obecnie będziesz aktywny fizycznie, a do tego utrzymasz zasady zdrowego odżywiania, to ten sześciopak z pewnością się pojawi. Niemniej jednak istotne są dwa czynniki. Po pierwsze, brzuch musi być trenowany i tutaj raptem na same mięśnie brzucha wystarczy Ci 15-20 minut treningu i to nie częściej niż 3 x w tygodniu. Nadmierna ilość ćwiczeń nie przybliży Cię do wymarzonego celu, a nawet będzie niekorzystna. 

Ostrzegam Cię celowo przed tym, bo wielu osobom wydaje się, że czym więcej trenujemy, tym szybciej osiągniemy efekty. Niestety tak nie jest. 

Zachęcam Cię abyś zerknął w nasz atlas ćwiczeń i poczytał o mięśniach brzucha, następnie wybierz 3 ćwiczenia i każde z nich wykonuj w ilości 3 serii, ale na pewno nie więcej. 

 https://www.sfd.pl/art/Brzuch-c45/

Drugą kwestią jest odpowiednie odżywianie, a mianowicie musisz zrezygnować z żywności przetworzonej, zawierającej cukier, fast foodów itd. Mając nawet solidnie rozwinięte mięśnie brzucha, to nie będą one widoczne, jeśli tkanka tłuszczowa będzie na nich zbyt gruba. I tutaj o efekcie nie decyduje ilość ćwiczeń, a właśnie sposób odżywiania. 

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19620931/

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 10 June 2023
0