SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak poprawić sylwetkę i zwiększyć masę? Jakie odżywki kupić?

hejka mam ponad 190 wzrostu waze 83 kg co wbije to potem mi pojawia sie etap spadku chcialbym zbudowac siebie nie wiem co zaczac robic czy jesc odzywki help

matis 03 September 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Aby rozbudować muskulaturę, musisz zadbać o 3 aspekty: dietę, trening i suplementację. Oczywiście, jeśli będziesz robił w międzyczasie przerwy od treningów lub nie zadbasz o odpowiednie odżywianie, efekty będą z czasem zanikać. Konsekwencja więc ma tutaj spore znaczenie. 

Odżywianie

Zacznijmy od jedzenia. W celu budowania masy mięśniowej musisz być na dodatnim bilansie kalorycznym. Przy użyciu kalkulatora BMR wylicz swoje zapotrzebowanie, a następnie dodaj do tego 300-400 kcal. Obserwuj efekty co ok. 2 tygodnie i jeśli będzie trzeba, dodawaj kolejne 100-200 kcal. 

kg
cm
lat

Co konkretnie jeść znajdziesz w artykule poświęconym temu właśnie tematowi. 

Polecamy również: Dieta na masę: Co jeść na masę?

Trening

Z tego, co piszesz, jesteś dopiero na początku przygody z siłownią. Wnioskuję więc, że nie masz zbytniego doświadczenia z układaniem właściwych planów treningowych. Ale na to też mamy radę! Maciej Sulikowski przygotował ogromną bazę wiedzy na temat treningu na masę. Znajdziesz w nim wiele przydatnych wskazówek, jak również gotowy plan, który możesz zastosować na sobie. 

Polecamy również: Trening na masę - zasady, przykładowy trening

Suplementacja.

Ostatnia, ale wcale nie najmniej ważna kwestia, to suplementacja. Tutaj chciałbym zaproponować Ci dwa produkty. 

Pierwszy to gainer, czyli kompleks białka, węglowodanów i śladowych ilości tłuszczu, który możesz traktować jako pełnowartościowy posiłek. Najlepiej porcję tej odżywki spożywać bezpośrednio po treningu siłowym. W ten sposób dostarczysz mięśniom potrzebnych składników do ich rozwoju i regeneracji. Bardzo dobrą propozycją będzie SFD Mass Activator. Do wyboru masz wiele smaków, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. 

Drugim suplementem, który pomoże Ci nabić dodatkowe kilogramy, jest kreatyna. Moja ulubiona forma to jabłczan, która charakteryzuje się niską retencją wody. Stosuj 5 g codziennie rano oraz dodatkowe 5 g bezpośrednio po treningu siłowym, a na pewno będziesz zadowolony z efektów. 

Powodzenia! 

Łukasz Pszczołowski Zawodnik IFBB 04 September 2021
0