SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak poprawić pracę łopatki?

Jak nauczyć się w odpowiedni sposób poruszać łopatkami? Mam nie równe kaptury ( lewy jest znacznie większy od prawego). Znalazłem temat rozpoczęty przez 17 latka o identycznych objawach co ja, temat zakończył się na diagnozie że źle porusza się prawą łopatką. U mnie prawdopodobnie problem leży w tym samym i chciałbym się dowiedzieć jak to wypracować

Turbokozak14 05 February 2023
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przede wszystkim tutaj trzeba poszukać przyczyny nierównych łopatek. Tutaj pomocny będzie fizjoterapeuta. Tylko on będzie w stanie odpowiedzieć na Twoje pytanie dotyczące pracy łopatek i ich wyrównania.

Być może jest to jedynie wada postawy ciała, którą można skorygować, wykonując ćwiczenia rehabilitacyjne. Jednak łopatki mogą ustawiać się asymetrycznie ze względu na skoliozę. Wtedy sprawa nieco się komplikuje, ale również jest to do ogarnięcia rehabilitacją, gdy nie jest to duży stopień zmiany. 

Polecamy również: Jakie są i skąd się biorą wady postawy? Jak sobie z nimi radzić? 

Podobnie będzie dużo łatwiej, gdy spotkasz się z fizjoterapeutą na żywo, aby pokazał Ci jak pracować łopatkami. Niestety takie aspekty techniczne są trudne do wykonania on-line. Czasem fizjoterapeuta musi wręcz złapać nas za łopatkę i pokazać ruch "ręcznie". Dopiero wtedy wyobrazimy sobie to, jak powinna pracować łopatka i zaczynamy uruchamiać mięśnie odpowiedzialne za jej pracę. 

Być może jest też problem z unerwieniem, który ma wpływ na ustawienie łopatek. Tutaj nie ma co szukać pomocy przez Internet, a po prostu zainwestować w spotkanie na żywo z terapeutą, który doprowadzi nasze ciało do prawidłowej pracy. 

Jeżeli problem jest czynnościowy, czyli dotyczy osłabienia np. mięśni zębatych przednich, to jego rozwiązanie jest stosunkowo łatwe. Wymaga tylko systematycznej pracy i cierpliwości. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 06 February 2023
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować