SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak poprawić formę po 50-tce? Co jeść, jak trenować i co brać?

Witam szukam czegoś by zwiększyć masę mięśniową i zredukować tkankę tłuszczową. Nie jestem już młodzieniaszkiem jestem po 50 . Nie ukrywam że z testosteronem też już nie za wesoło ? . Może ktoś coś doradzić? Pozdrawiam

Jacek 23 March 2023
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Mimo że 50 to solidna cyfra, to nie jest ona żadnym utrudnieniem. Problemem jest tylko zebranie się w sobie i utrzymanie właściwego reżimu treningowego oraz żywieniowego. 

Jeśli jesteś w stanie utrzymać taką dyscyplinę, to Twoja sylwetka może się bardzo szybko zmienić. Na wstępie jednak trzeba sobie wybić z głowy, że oba cele, o jakich piszesz, da się realizować jednocześnie. Pozbywanie się tłuszczu wymaga deficytu kalorycznego i jest on absolutnym warunkiem pozbywania się tkanki tłuszczowej. Natomiast zwiększanie masy mięśniowej wymaga nadwyżki energetycznej, czyli jedzenia ponad zapotrzebowanie. 

Jak widzisz, są to dwa przeciwne kierunki, zatem nie można jechać i do przodu i do tyłu. W najlepszym wypadku nie będziesz się poruszał ani w jedną, ani w drugą. 

Od czego zatem zacząć? 

Etap I

Redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej powinna być Twoim priorytetem, gdyż ma ona wpływ nie tylko na parametry zdrowotne, ale także obniża poziom testosteronu. Dlatego, w pierwszym etapie powinieneś wejść na dietę redukcyjną. Przykład takiej diety znajdziesz tutaj: 

Polecamy również: Dieta odchudzająca dla początkującego mężczyzny 2300 kalorii

Aby przyspieszyć efekty takiej diety, możesz zastosować delikatny spalacz tłuszczu, bo taki wystarczy na początek. W drugiej fazie możesz zastosować spalacz o tzw. średniej mocy. Oba produkty podrzucam niżej. 

Delikatniejszy bez stymulantów -- > CUTS4ALL

Spalacz lekko pobudzający o działaniu termogenicznym -- > BURN4ALL

Aby poprawić testosteron, o którym piszesz, sugeruję zastosować poniższy preparat i brać go przez co najmniej 8-10 tygodni w dawkach nie mniejszych niż zalecane przez producenta. 

https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Men_s_Support_Extreme-opis36575.html

Jednocześnie nie możesz pominąć też witaminy D3. 

Etap II

Jeśli już się pozbędziesz nadmiaru tkanki tłuszczowej, to będziesz mógł nieco podnieść kalorie i skoncentrować się na zwiększeniu mięśni. 

W tym przypadku odpowiednią dietą dla Ciebie będzie ta opisana w poniższym artykule. 

Polecamy również: Dieta na masę dla początkującego mężczyzny 3000 kcal.

Zrezygnujesz też ze spalacza tłuszczu, a w jego miejsce wrzucisz kreatynę i będziesz ją brał przez co najmniej 3 miesiące w ilości 5 g dziennie. 

Bardzo dobrze byłoby też dodać berberynę, który poprawi parametry zdrowotne, szczególnie wrażliwość insulinową. O berberynie możesz przeczytać niżej. 

Polecamy również: Berberyna: suplement czy lek? Poznaj właściwosci i działanie berberyny

Kwestie treningowe

Zarówno w pierwszym, jak i w drugim etapie możesz prowadzić ten sam program treningowy, bo to nie trening nadaje kierunek zmianom, tylko poziom spożywanych kalorii. Tak czy inaczej, program treningowy na cały rok znajdziesz niżej. Taki trening możesz wykonywać zarówno na siłowni, jak i w domu. 

Polecamy również: Trening obwodowy z hantlami. Gotowe plany treningowe dla wszystkich stopni zaawansowania!

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego kolejność jest taka, a nie inna, to argumentację znajdziesz w materiale, który podrzucam na samym dole. 

Polecamy również: Arnold Schwarzenegger: nie obżeraj się udając, że robisz masę

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 24 March 2023
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować