SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak dobić do 100 kg?

Witam, mam 32 lata waga 86kg wzrost 195cm, ćwiczę w domowych warunkach, sylwetka wyrzeźbiona wmiare ok, chciałbym przejść na diete na mase by przytyć chociaz 100kg, wyszlo mi ponad 4tys kcal przez kalkulator, czy jesli uda mi się dobic tej wagi to czy później gdy zrezygnuje z diety waga spadnie do obecnej 86 przy nizszym spożyciu kcal?

Marcinnce 04 lutego 2023
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Sprawa wygląda tak, że dopóki będziesz utrzymywał dodatni bilans energetyczny, to Twoja waga będzie rosła i to niezależnie od tego, czy trenujesz, czy nie. Oczywiście, jeśli będziesz trenował, to będziesz rozwijał mięśnie, a nie brzuch. Nadwyżka energetyczna jest absolutnym warunkiem wzrostu wagi.

W przypadku gdy będziesz dostarczał dokładnie tyle kalorii, ile wynosi Twoje zapotrzebowanie, wtedy Twoja waga będzie bez zmian. 

Co, jeśli kalorii będzie mniej?

Jeśli nie będziesz dostarczał tyle kalorii, ile wynosi Twoje zapotrzebowanie, to tę brakującą energię do funkcjonowania organizm z czegoś będzie musiał pozyskać. Oczywiście nie będzie jej pobierał z powietrza, tylko z tkanki mięśniowej i tłuszczowej w Twoim ciele. Wtedy będziesz tracił wagę. Zatem, jeśli najpierw zbudujesz masę na dodatnim bilansie energetycznym, a później wejdziesz na tzw. ujemny bilans energetyczny i będziesz jadł mniej, to Twoja waga zacznie się obniżać. 

Pamiętaj, że same kalorie to nie wszystko i ważny jest także rozkład makroskładników, dlatego warto, abyś to sprawdził jeszcze raz w naszym kalkulatorze, który wklejam niżej. 

https://potreningu.pl/kalkulatory/bmr

Aby zbudować 14 kg czystej masy mięśniowej, będziesz potrzebował na to kilka lat. Oczywiście możesz też zwiększyć ogólną wagę ciała o te 14 kg nawet w 2-3 miesiące, ale nie będzie to tkanka mięśniowa tylko tłuszczowa. 

 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 04 lutego 2023
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.