SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Hydroksyzyna a kreatyna

Witam podpinam się pod zapytanie... czy przy zażyciu hydroksyzyny moga byc powiklania jeśli stosuje się 5-6g dziennie kreatyny monohydrat

Karl 26 January 2023
Ekspert odpowiada

Hydroksyzyna to jeden z pierwszych leków przeciwhistaminowych (przeciwuczuleniowych), czyli należy do pierwszej generacji tego typu medykamentów. Leki te miały tę wadę, że powodowały uspokojenie i senność, dlatego zaczęto stosować je w psychiatrii jako środki uspokajające i hamujące aktywność układu nerwowego.

Dzisiaj hydroksyzyna stosowana jest więc rzadziej jako lek przeciwuczuleniowy, a częściej jako środek uspokajający i przeciwlękowy. Nie wiem, z jakich wskazań stosujesz hydroksyzynę, ale rozumiem, że chodzi tu raczej o jakieś działanie doraźne i sporadyczne.

Nie znana jest mi literatura fachowa wspominająca o jakichś ewentualnych interakcjach zachodzących pomiędzy hydroksyzyną a kreatyną, więc sądzę, że interakcje takie nie występują. Kreatyna jest powszechnym składnikiem pokarmowym, występującym głównie w mięsie. Gdyby więc istniały jakieś interakcje pomiędzy hydroksyzyną a kreatyną, byłby one znane medycynie i farmakologii. Niemniej nie mam w tej kwestii 100-procetowej pewności, dlatego najlepiej by było, gdyś skierował to pytanie do tego lekarza, który przepisał Ci hydroksyzynę.    

Sławomir Ambroziak Farmakolog 27 January 2023
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować