SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Gryf czy hantle do bicepsów

Mam pytanie czy biceps lepiej robić hantlami czy gryfem łamanym i dlaczego. I jakie partie ciała i jakie ćwiczenia do tego są z gryfem łamanym

Paweł 19 marca 2023
Ekspert odpowiada

Witaj!

Oba narzędzia – hantle i gryf łamany – są skuteczne w treningu bicepsów. Wybór zależy od twoich indywidualnych preferencji, celów treningowych i dostępności sprzętu.

Najlepiej w planie treningowym mieszać. W kulturystyce nie ma tak, że jedna metoda jest dobra i koniec. Tak samo, jak hantle mogą teraz okazać się dla Ciebie najlepsze, tak za kilka lat treningów może się okazać, że sztanga na tym etapie daje Ci więcej możliwości i lepsze przyrosty. Tutaj nic nie jest stałe. 

Jeżeli chodzi o trening, to:

Hantle pozwalają na izolację każdej ręki, co może pomóc wyeliminować asymetrię między lewą a prawą stroną ciała.

Dają zazwyczaj większy zakres ruchu, dzięki czemu można lepiej skupić się na kontrakcji mięśni.

Pozwalają na różnorodność ćwiczeń, takich jak uginanie ramienia z supinacją czy uginanie ramienia z pronacją, możliwy jest tutaj dodatkowy skurcz bicepsów. 

Polecamy również: Atlas ćwiczeń - trening bicepsów

Gryf łamany pozwala na bardziej naturalne i wygodne pozycjonowanie nadgarstków, co może zmniejszyć obciążenie stawów. Skupia się na bicepsie i mięśniach ramienia, ale również angażuje mięśnie przedramienia. Może być wykorzystywany do intensywnych treningów z większym ciężarem - łatwiej jest nam podnieść sztangę z większym obciążeniem niż taki sam ciężar na hantlach. 

Co do ćwiczeń z gryfem łamanym głównie wykorzystuje się go do treningu ramion. Rzadko kiedy są one stosowane w innych ruchach. Przede wszystkim chodzi tutaj o ustawienie nadgarstków, które właśnie w treningu ramion mogą być zbyt mocno obciążone prostym gryfem.

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 19 marca 2023
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.