SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dieta, trening siłowy, suplementacja dla początkującej kobiety - porady

Hej,chciałam zapytać jak rozpocząć swoja drogę z siłownią,oraz dietą. Mam 140cm i ważę 36kg. Sylwetkę mam szczupłą,ale niestety cały tłuszczyk odkłada się na brzuchu. Chciałabym umięsnić ciało. Od czego zacząć jeśli chodzi o dietę?

Kicia2 24 September 2023
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Na wstępie należałoby jasno określić Twój cel. W Twoim przypadku powinien nim być wzrost wagi. Aby to osiągnąć przy udziale diety, należy każdego dnia dostarczać więcej, kalorii niż wynosi Twoje zapotrzebowanie. Nazywamy to dodatnim bilansem energetycznym, a jest on niezbędnym warunkiem zwiększania wagi. 

W uproszczeniu mówiąc, nasza waga rośnie tylko wtedy, gdy jemy więcej, niż wynosi nasze zapotrzebowanie. Nie chodzi tu jednak o jedzenie byle czego, bo jeśli będą to produkty o wysokim stopniu przetworzenia zawierające cukier i wszystko, co ogólnie uznawane za niezdrowe, to będziesz zyskiwała brzydki rodzaj masy, głównie tłuszczowej. Dlatego Twoim celem powinny być produkty o najniższym stopniu przetworzenia, naturalne i dobre jakościowo. 

Ponadto Twoje mięśnie będą się wzmacniały tylko wtedy, kiedy będą poddawane, treningowi oporowemu i nie chodzi tu o jakikolwiek ciężar, tylko o solidne uczciwe trenowanie. Mięśnie reagują wzrostem na obciążenia, które w danym momencie są dla nich wyzwaniem. Jeśli dany ciężar przestaje być wyzwaniem, to należy go zwiększać i jest to tzw. progresja treningowa. 

Przykładową dietę znajdziesz niżej i może być ona dla Ciebie dobrym punktem wyjścia. 

Polecamy również: Dieta na masę dla kobiety. Gotowy jadłospis na przytycie dla dziewczyny

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26558833/

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 24 September 2023
0