SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dieta dla Judoki

Dzien dobry, mam prośbe. Czy ktoś mógłby mi stworzyc diete dla judoki. Mam 14 lat, trenuje 6 dni w tygodniu-mata + 2 dzień-bieganie, waże 59 kg. Problem jest w tym, że chce utrzymać w tej samej kategorii (do 60kg) następny rok + nabrać troche masy mięśniowej (z 3kg). Będe bardzo wdzięczny jeśli ktoś to zrobi. Z góry dzięki.

Gelb 30 May 2023
Ekspert odpowiada

Witaj! 

W tym serwisie nie układamy gotowych, kompletnych diet, ale udzielamy odpowiedzi na każde pytanie, chętnie doradzamy, co robić, aby osiągnąć swoj cel. 

Z pewnością, to co planujesz, nie będzie łatwe. Po pierwsze, z tego powodu, że jesteś w intensywnej fazie rozwoju i nawet jeśli nie zwiększysz wagi tkanki tłuszczowej, to i tak naturalnie zwiększy się beztłuszczowa waga ciała (w tym oczywiście mięśnie, objętość płynów itd). 

Ponadto musisz wiedzieć, że aby osiągnąć w tym wieku redukcję tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym wzroście mięśni (tym wynikającym z wieku), to i tak musiałbyś być na deficycie energetycznym. Taka sytuacja niestety wpłynie negatywnie na Twoją regenerację, siłę i wytrzymałość. 

Redukcja tkanki tłuszczowej zawsze jest jakimś poziomem niedożywienia, a niedożywiony sportowiec nie jest w pełni wydajny. Tak czy inaczej, głównym problemem jest Twój wiek i faza rozwoju. 

Taki proces może się odbyć, jeśli masz większy poziom tkanki tłuszczowej. Gdy jesteś szczupły, to będzie Ci naprawdę ciężki. A jak wygląda dieta dla młodszego nastolatka, możesz zobaczyć tutaj. 

Polecamy również: Dieta na redukcyjna dla ucznia - co jeść w szkole, żeby schudnąć?

Pamiętaj, aby utrzymać odpowiednio wysoki udział białka w diecie. 

https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12970-017-0177-8

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 31 May 2023
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować