SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy mogę stosować kreatynę mając 15 lat?

Czy w wieku 15 lat u kobiety można brać keratynę? Bo chciałam zacząć, kupić sobie coś dla mnie ale nie mam pojęcia jak się za to zabrać

Melaa 19 November 2023
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Celem stosowania kreatyny jest podniesienie możliwości fizjologicznych organizmu, a także coraz częściej bierze się ją dla ogólnej poprawy parametrów zdrowotnych. Jest to suplement, o którym wiemy coraz więcej. 

Z pewnością wiemy, że jest on bezpieczny, nawet podczas wieloletniego stosowania i to nieprzerwanie. Za standardowe dawki uznaje się 3-5 g dziennie w przypadku kobiet i 5-10 g w przypadku mężczyzn. Kreatyna nie tylko zwiększa siłę i pozwala dłużej trenować, ale także sprawdza się w sprintach i grach zespołowych. 

Jednak z racji Twojego młodego wieku dobrze by było zapytać o zgodę rodziców. Nie chodzi tu o kwestie bezpieczeństwa, tylko o ich ogólną aprobatę. Nie należy się obawiać żadnych skutków ubocznych ani nagłych gwałtownych przyrostów wagi ciała. 

Dobrze by było, abyś jednak wiedziała, że w sportach sylwetkowych kluczowa jest dieta z wyższym udziałem białka. Chciałabym też abyś przed przystąpieniem do suplementacji kreatyną, przeczytała te dwa niedługie artykuły. 

Polecamy również: Kreatyna - Stanowisko Międzynarodowego Stowarzyszenia Żywienia Sportowego

Polecamy również: Kreatyna dla nastolatka. Czy nastolatek może brać kreatyną?

A jeśli chodzi wybór konkretnego preparatu, to może być to zwykły monohydrat, który będziesz brała każdego dnia na czczo, tzn. bierzesz łyżeczkę do buzi i popijasz sokiem lub wodą. 

https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-4-6

{{bestsellery=112;titlte="Najczęściej kupowane w kategorii: kreatyna"}}

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 19 November 2023
0