SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy mam nadal redukować? Czy wejść na zero kaloryczne? Porady

Witam. Mam 28 lat 180cm i 75kg.Od 2 stycznia odstawiłem alkohol,zupki chińskie,red bulle i całkowicie smażone jedzenie i zacząłem robić cardio 45min 5x I włączyłem w domu lekki trening siłowy z hantelkami i z ciężarem własnego ciała. Od połowy marca włączyłem również zbilansowana diete około 2700kal i robiłem na niej redukcje do dnia dzisiejszego. Przyznam że w niedzielę zjem jakiegoś fast fooda itp. Waga pięknie zleciała i obwody w pasie z 93kg na 75kg i że 100cm na około 84-85cm. I tu moje pytanko czy jest sens redukować dalej czy lepiej włączyć sobie bilans zerowy ?? Dodam że robie w pracy około 14tys krokow dziennie bo pracuje na magazynie i trenuje do dnia dzisiejszego sumiennie cały czas. Z moich wyliczeń mój bilans zero wynosi 3000 kal. Czy jest to możliwe?? Pozdrawiam Czytaj więcej na https://www.sfd.pl/zapytaj/redukcja-czy-masa-q8907

Maciej 27 May 2023
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Jak widzisz, wprowadzenie takowych zmian przyniosło natychmiastowe efekty, wystarczy sumienność i dyscyplina. Faktycznie tutaj nasuwa się duża wątpliwość - co dalej? 

Odpowiedź powinna być podyktowana tym, czy na tym etapie jesteś już zadowolony ze swojej sylwetki i ile tłuszczu jeszcze zalega w okolicach pasa. Jeśli uważasz, że masz jeszcze trochę do zrzucenia, to przeciągnij tę redukcję, ale z minimalnym deficytem, czyli dodaj te ok. 200 kcal. 

To, że z obliczeń wychodzi Twoje zero ok. 3000 kcal, to nie oznacza, że tak jest w rzeczywistości. W praktyce musiałeś osiągać większy deficyt niż te 300 kcal, bo waga bardzo ładnie Ci spadała, dlatego dodając te ok. 200 kcal, nadal powinieneś delikatnie redukować. 

Na tym etapie jednak zwiększyłabym ilość białka w diecie, według wytycznych ISSN, czyli nawet do poziomu 3 g na każdy kilogram masy ciała. 

Polecamy również: Białko - Stanowisko Międzynarodowego Stowarzyszenia Żywienia Sportowego

Przede wszystkim jednak zmieniłabym lekki hantelki na solidne hantle. Dzięki temu redukcja pozwoli na zachowanie większej ilości mięśni i wzmocni je. Po takim czasie bez progresowania obciążeniem trening nie będzie przynosił zadowalających efektów. 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 28 May 2023
0